V dubnu 2015 byl při Katedře psychologie FF UP založen spolek s názvem Škola porozumění a sdílení (ŠPAS), jehož hlavním cílem je podpora pozitivního přístupu k dětem ve školách a školských zařízeních.
ŠPAS vznikl a funguje díky tomu, že se tato katedra dlouhodobě zaměřuje na vzdělávání v oblasti pedagogické a školní psychologie a pedagogicko-psychologického poradenství. Hlavním cílem spolku je vnést do škol pozitivní prožívání, sdílení a radost, a to prostřednictvím rozvíjení sociálně-emocionálního učení. Zakládající členové spolku se domnívají, že veškeré pozitivní city a s tím spojené sociální dovednosti je potřeba rozvíjet v co nejmladším věku, a proto se zaměřují na děti v raném školním věku a jejich učitele. Pro ně a také pro školní psychology a další poradenské pracovníky ve školství pořádá spolek ŠPAS různé vzdělávací akce a kurzy.
Spolek spolupracuje také s Institutem celoživotního vzdělávání FF UP, kde pořádá vzdělávací kurzy primárně preventivního programu Druhý krok, podporujícího rozvoj sociálně-emocionálních kompetencí. Pro práci s tímto programem a vzdělávání v ČR získaly zakládající členky spolku certifikáty díky spolupráci se slovenskými kolegy z Paneurópské univerzity v Bratislavě.
Více o činnosti spolku ŠPAS a jeho dalších plánech ZDE.
PhDr. Eleonora Smékalová, Ph.D., katedra psychologie FF UP