Návštěvou dalších asijských univerzit pokračuje pracovní cesta rektora Martina Procházky, který se v těchto dnech setkal s představiteli významných vzdělávacích institucí na Tchaj-wanu a v Jižní Koreji. Univerzita Palackého tak uzavřela partnerství například s univerzitami v tchajwanských městech Kao-Siung a Sin-ču nebo v jihokorejském hlavním městě Soulu.
Druhá zastávka na Tchaj-wanu byla právě ve městě Sin-ču nedaleko hlavního tchajwanského města Tchaj-pej. Tamní National Tsing Hua University je součástí předního výzkumného a inovačního klastru na Tchaj-wanu, v žebříčku QS World University Rankings za rok 2022 se řadí mezi 200 nejlepších univerzit na světě a 50 nejlepších univerzit v Asii a pyšní se také třemi nositeli Nobelovy ceny. S touto i další tchajwanskou vysokou školou National Yang Ming Chiao Tung University uzavírá olomoucká univerzita memorandum o porozumění, což je důležitý dokument, který tvoří stabilní rámec pro další spolupráci mezi partnerskými vzdělávacími institucemi.
„Jsem rád, že jsem se na Tchaj-wanu mohl potkat i s našimi studenty, kteří jsou na zdejších univerzitách na výměnných pobytech. Zajímavé bylo také setkání s Marií Leflerovou, sinoložkou a vědeckou diplomatkou působící v České ekonomické a kulturní kanceláři v Tchaj-peji, kde se věnuje prohlubování vědecko-technické spolupráce mezi Českou republikou a Tchaj-wanem,“ podotkl rektor Martin Procházka.
V Jižní Koreji navštívil nejprve University of Seoul, kde podepsal memorandum o porozumění a smlouvu o výměně studentů, a pak také Catholic University of Korea, s níž za Univerzitu Palackého uzavřel rovněž partnerství v rámci memoranda o porozumění. V jihokorejském hlavním městě absolvoval rektor Martin Procházka schůzku s velvyslancem České republiky v Korejské republice Gustavem Slamečkou a ředitelem Českého centra Soul Michalem Emanovským.