Nejen profesní, ale i osobní starosti a zkušenosti zdravotníků během pandemie covidu-19 přináší dvacetiminutový dokument Stíny covidu, za kterým stojí Institut sociálního zdraví (OUSHI) Cyrilometodějské teologické fakulty UP a tým režisérky Markéty Kopejtkové. Jednou z protagonistek je i zdravotnická záchranářka Marinella Danosová z Fakulty zdravotnických věd UP.
„Cílem dokumentu je ukázat, s jakými těžkostmi se obyčejní lidé museli během pandemie vyrovnávat, a to nejen v profesní rovině, ale také v osobním životě. Nešlo nám o to lovit senzace. Důležité je samo sdílení příběhů – člověk si uvědomí, že v tom nebyl sám. Věříme, že síla těchto dokumentů se ukáže i v době, kdy budeme na těžké časy s covidem už jen vzpomínat. Dokument také přispěl k zachycení důležitého společenského mezníku,“ uvedl vedoucí OUSHI a proděkan CMTF UP Peter Tavel.
Natáčení probíhalo pod režisérskou taktovkou Markéty Kopejtkové, která studuje psychologii na Pražské vysoké škole psychosociálních studií a s OUSHI spolupracuje na kvalitativních výzkumech v oblasti zdraví. Spolupracuje také s Českou televizí nebo Akademií věd ČR, podílela se mimo jiné na minisérii Doktoři nebo naučném pořadu pro děti o vědě Lovci záhad.
Režisérka pro díl o zkušenostech zdravotníků vyzpovídala celkem čtyři odborníky. Na kameru promluvili záchranářka a přednostka Ústavu zdravotnického záchranářství a intenzivní péče Fakulty zdravotnických věd UP Marinella Danosová, přednosta Fakultní nemocnice Královské Vinohrady František Duška, psychiatr Bohdan Brozda z Psychiatrické léčebny Šternberk a všeobecná sestra Lukáš Masár.
„Význam dokumentů o covidu tkví v tom, že si lidé po zhlédnutí příběhů o těch z nás, které covid zasáhl, více uvědomí vážnost tohoto onemocnění a celospolečenské dopady pandemie,“ řekla po loňském natáčení Marinella Danosová, která v dokumentu mluví o (nejen) svém extrémním vytížení v době největších vln epidemie.
Dokument Stíny covidu: Zdravotníci si můžete přehrát níže.