Studenti budou bydlet v koleji Josefa Jařaba. Senátoři souhlasili s touto poctou bývalému rektorovi

Grafika: Žurnál Online
Čtvrtek 24. říjen 2024, 11:00 – Text: Ivana Pustějovská

Jméno prvního polistopadového rektora Josefa Jařaba bude ještě více spojeno s Univerzitou Palackého. K odkazu významného amerikanisty, který zemřel loni v květnu, se přihlásil na svém včerejším jednání Akademický senát UP, když souhlasil s přejmenováním koleje Šmeralova na kolej Josefa Jařaba.

Návrh na přejmenování zahrnovala novela č. 4 Řádu vysokoškolské koleje UP, kterou senátoři a senátorky projednávali v rámci legislativní rubriky. „Pan profesor Josef Jařab byl vynikající akademik, pedagog a první porevoluční rektor naší univerzity. Jeho významné působení v oblasti vzdělávání a přínos k akademickému rozvoji univerzity jsou inspirací pro současnou i budoucí generaci studentů – a ostatně i akademiků. Pan profesor Jařab byl také známý svou aktivní účastí ve veřejném životě a podporou akademických svobod. Pojmenování kolejí po panu profesorovi Jařabovi proto vyjadřuje ocenění jeho dlouholeté práce, jeho historickou roli v době revoluční a celkově připomíná jeho odkaz,“ stojí mj. v důvodové zprávě, která členům senátu změnu názvu vysvětlovala.

Předsedkyně AS UP Irena Smolová připomenula, že tuto aktivitu iniciovali studentští senátoři, a poděkovala jim za to. „Přejmenování vyjadřuje naši úctu k tomu, co Josef Jařab jako první polistopadový rektor pro Univerzitu Palackého vykonal,“ podpořil změnu i rektor Martin Procházka. AS UP poté s novelou vyslovil souhlas. Univerzita se bude snažit, aby se vše potřebné, včetně nového označení, stihlo symbolicky k letošnímu 17. listopadu, kdy se budou připomínat události z roku 1989.

Senátorům a senátorkám se také na jejich říjnovém jednání představil staronový ředitel Správy kolejí a menz UP Josef Suchánek, který se na svou pozici vrátil po skončení mandátu hejtmana Olomouckého kraje.

Předsedkyně Irena Smolová také senátory informovala o aktuálním harmonogramu doplňovacích voleb do AS UP, které senát vyhlásil na svém zářijovém jednání. Týká se to doplňovacích voleb na jednoho člena z řad studentů PdF UP na funkční období 2024–2026. Všechny potřebné informace jsou pravidelně aktualizovány na stránkách AS UP.

AS UP se pak věnoval Dodatku ke Zprávě o vnitřním hodnocení kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností. Materiál předkládal rektor UP a senátoři ho hlasy všech přítomných schválili.

V rámci legislativní rubriky se senátoři zabývali několika legislativními dokumenty. Nejprve schválili novelu č. 1 Statutu Právnické fakulty Univerzity Palackého ve znění pozměňovacích návrhů LK AS UP a stejně tak souhlasili s novelou č. 6 vnitřního předpisu PdF ve znění pozměňovacích návrhů LK AS UP.

Velká debata se vedla o problematice nejednotnosti sdílených výukových materiálů na jednotlivých fakultách, kterou iniciovali studentští senátoři. Senátoři po diskuzi přijali usnesení, v němž žádají rektora, aby vyžadoval po děkanech nezbytnost používat a kontrolovat využívání pouze online platforem, které jsou doporučené CVT a pod kontrolou univerzity.

Senát také nominoval dva své členy do Komise pro udržitelný rozvoj UP. Za akademiky nominaci přijala Šárka Šaňáková a za studenty Petr Mocek. V závěru zasedání prezentovalo své aktuální aktivity senátorům při propagaci UP oddělení marketingu.

Přijatá usnesení najdete zde.

Příští zasedání AS UP bude 6. listopadu.