Posluchači katedry politologie a evropských studií FF UP Tereza Pařízková, David Trněný, Matúš Vicen a Marek Větříšek získali na prestižní konferenci National Model United Nations simulující jednání Organizace spojených národů ocenění a umístili se tak mezi dvacet procent nejlepších delegací. Konference se účastnilo téměř čtyři sta studentů ze čtyř kontinentů.
V německém univerzitním městě Erfurt se uskutečnila evropská část prestižní mezinárodní soutěže National Model United Nations (NMUN), která simuluje jednání Organizace spojených národů (OSN). Univerzitu Palackého reprezentovali Tereza Pařízková, David Trněný, Matúš Vicen a Marek Větříšek, studenti katedry politologie a evropských studií FF UP, kteří za komplexní jednání v příslušných komisích získali Honorable Mention Delegation. Ke kritériím hodnocení pravidelně patří aktivní zapojení v jednotlivých výborech a komisích, profesionalita a dodržování diplomatických hodnot, znalost a správné používání jednacího řádu. Studenti Matúš Vicen a David Trněný získali i ocenění za nejlepší Position Paper, a to za esej, který se vypracovává před konferencí a který přibližuje stanoviska zemí zastoupených na National Model United Nations.
„Účast na NMUN Erfurt pro mě znamená mnoho a vliv jako by nade mnou měla doteď: ono nádherné město, nezapomenutelná atmosféra, jedinečné příležitosti a konexe všech druhů. V hlučných davech stále vzpomínám jen na ony momenty v kůži delegáta - tehdy snad nekonečné - a na onu změť dvou set vyjednávajících studentů. Bylo to vzrušující, chaotické, okouzlující a zároveň nesmírně náročné. Výsledek však stál za to. A naše úspěchy? Ty jsou pro mě pouze třešničkou na dortu již tak neocenitelných zkušeností, které nám konference darovala,“ uvedl David Trněný.
Mezinárodní konference, která simuluje reálné jednání Organizace spojených národů, se vybraní studenti z katedry politologie a evropských studií FF UP účastní pravidelně už řadu let.
„Předešlé roky v New Yorku byli vždy ve společné delegaci se studenty z americké Valdosta State University. Na konferenci v Erfurtu však byla delegace tvořená pouze studenty katedry politologie a evropských studií FF UP. Konference trvá pět dní a studenti vždy obhajují tu zemi, kterou jim určí pořadatelé. Letos zastupovali zájmy Gruzie,“ dodala Barbora Boráková z katedry politologie a evropských studií FF UP, která studenty doprovázela.
Posluchači, kteří Univerzitu Palackého na této prestižní konferenci doposud reprezentovali, se pravidelně rekrutovali z kurzu National Model UN na katedře politologie a evropských studií.
„Kritérií k výběru k účasti na této konferenci je hodně. Přihlížíme například ke schopnosti učit se novým věcem, schopnosti komunikovat, propagovat své zájmy či argumentovat. Důležité jsou pro nás i studijní výsledky a celkové působení na katedře,“ doplnila Petra Bezděková, doktorandka katedry politologie a evropských studií FF UP, která má několikaleté zkušenosti s organizací mezinárodních konferencí NMUN v New Yorku a kurz na uvedené katedře společně s Barborou Borákovou vyučuje.
Podle Markéty Žídkové, odborné asistentky katedry politologie a evropských studií FF UP, jež byla šest let členkou dozorčí rady NCCA, organizace zaštiťující mimo jiné konference NMUN, je Univerzita Palackého jedinou českou univerzitou, která se tohoto prestižního mítinku pravidelně účastní a je také jedinou vysokou školou, která Národní model OSN prostřednictvím kurzu i vyučuje.
„Moc nás mrzí, že sehnat finance na tuto aktivitu kombinující mezinárodní vztahy a diplomacii je extrémně složité. Z tohoto důvodu i přes veškeré naše úspěchy nemůžeme v tomto roce na jaře jet reprezentovat naši fakultu a univerzitu do New Yorku. Nepřestáváme však doufat, že se finanční situace v budoucnu zlepší, protože máme na těchto mezinárodních soutěžích skvělé jméno,“ řekla Markéta Žídková, podle níž se studenti s informacemi o OSN setkávají už v prvním ročníku, v Úvodu do mezinárodních vztahů. Později se mohou přihlásit do výběrového kurzu.
Model NMUN je jedna z globálních simulací reálného jednání Organizace spojených národů. Pravidelně se koná v New Yorku a Washingtonu. S tradicí evropského Modelu OSN začali pořadatelé v roce 2010 (letos se konala v Erfurtu), tehdy poprvé se i konference uskutečnila v Olomouci.