Seznam podniků, které jsou zaměřené na udržitelný životní styl, nabízí online ekomapa Olomouce. V rámci výuky ji vytvořili a veřejnosti nabídli studenti oboru Andragogika.
Ekomapa Olomouce vznikla v předmětu Projektové učení v andragogice. Je veřejně přístupná v online podobě a obsahuje místa bezobalových obchodů, antikvariátů, second handů či třeba podniků, které nabízejí slevu při zabalení jídla do vlastních obalů.
„Olomouc je plná podniků s těmito alternativami. Jsem přesvědčena, že bylo potřebné vytvořit nějakou platformu, pomocí níž by se zájemce dokázal zorientovat,“ říká za autory mapy Lýdie Hájovská, studentka prvního ročníku navazujícího magisterského oboru Andragogika.
Cílovým uživatelem ekomapy podle ní může být kdokoli. Zajímavá může být pro studenty, kteří shánějí učebnice za dobrou cenu, může se o ni zajímat rodič, který vaří dětem z lokálních surovin, či například minimalista, který volí kvalitu před kvantitou, a proto si za kvalitní věc, která vydrží déle, neváhá připlatit. Zapojené podniky budou mít na viditelných místech QR kód. K mapě se tak zájemce dostane jednoduše, když jej naskenuje.
„Baví mě kurzy, kde za pomoci teorie můžu i něco vytvořit. V tématech, která v kurzu zazněla, mě ekologie okamžitě zaujala. Tuto oblast pokládám za důležitou. Sama sleduji vývoj alternativ ke spotřebnímu životnímu stylu v jakékoli oblasti,“ doplňuje studentka olomoucké filozofické fakulty. Udržitelnost vnímá jako styl života, který nezatěžuje planetu víc, než je nutné, a který člověka nutí přemýšlet nad obsahem vlastního nákupního košíku.
„Při dlouhém pracovním dni si nosím s sebou vlastní kelímek na kávu. V batohu mám vždy plátěnky pro případnou nutnost zajít na nákup, abych nemusela sahat po jednorázových sáčcích. Jako samozřejmost už odmala beru třídění odpadu a nákupy běžných potravin v lokálních prodejnách. Snažím se také promýšlet nákupy oblečení. Vždy přemýšlím, jestli už pátou podobnou mikinu skutečně vynosím,“ říká spoluautorka ekomapy Olomouce.
Není zastáncem radikálních obratů na ‚ekologickou stranu‘. „Myslím, že důležité jsou malé kroky, které zvládneme dělat všichni. Proto i věci používám do úplného zničení, než abych je rovnou vyhodila a nahradila jejich udržitelnou alternativou.“ Online ekomapu Olomouce najdete ZDE.
Zuzana Huňková, koordinátorka udržitelného života UP: „Ekomapa je něco, co nám v Olomouci chybělo. V některých městech ji už mají a já jsem ráda, že se toho ujali právě studenti UP. Zapojení studentů do mé práce považuji za důležité, protože přicházejí se skvělými inovativními nápady a velkým ‚drivem‘ něco změnit. Budu ráda, pokud mě budou kdykoliv kontaktovat s nápady a společně vymyslíme, jak je zrealizovat.“