Seznámit studenty s nejnovějšími metodami mapování sesuvů půdy a přidružených přírodních hazardů bylo cílem mezinárodní terénní exkurze nazvané Geospatial technologies in hazard research and response, které se na Islandu v polovině srpna zúčastnili studenti Univerzity Palackého v Olomouci, University Innsbruck a University of Iceland.
„Kurz na Islandu byl velice přínosný. Nejvíc si cením toho, že jsem mohl využít své teoretické znalosti a ověřit si je přímo v terénu, kde jsme trávili veškerý čas bez ohledu na počasí. Skvělé bylo, že každý den byl koncipovaný trochu jinak a vše plynule navazovalo. Například jsme vyrazili na celodenní průzkum, kde jsme využili geofyzikální metody. Cesta nebyla jednoduchá, doslova jsme šplhali až téměř na vrchol hřebenu, kde jsme zkoumali přítomnost permafrostu a strukturu podloží,“ uvedl Matěj Kašpar, student oboru Regionální geografie.
Exkurze byla zaměřena na okolí města Seyðisfjörður, které je každoročně ohrožováno sesuvy půdy a lavinami. „První dva dny byly zaměřeny spíše na geologické mapování a nástroje fyzické geografie. Dále jsme se věnovali participativnímu mapování a metodám humánní/socio-ekonomické geografie,“ doplnil Jiří Pánek z katedry rozvojových a environmentálních studií, který exkurzi na Univerzitě Palackého koordinoval.
Olomoučtí studenti ještě před začátkem samotné exkurze využili unikátní příležitosti vidět aktivní sopku v oblasti Fagradalsfjall. „Ze všeho nejlepší bylo, že se sešla skvělá skupina lidí a vztahy s učiteli byly až na přátelské úrovni. Zajímavý byl také sběr měkkých dat. Téměř každý Islanďan s námi spolupracoval a podělil se o své zkušenosti, což bylo skvělé. Určitě můžu podobný kurz jedině doporučit,“ dodal Matěj Kašpar.
Exkurze byla financována v rámci Aliance Aurora. Součástí pedagogického sboru byli pracovníci z University of Iceland, Univerzity Palackého a islandské meteorologické služby.