Přes čtyřicet jedinců nové generace karase obecného vylovili studenti magisterského programu Hydrobiologie z rybníčku v areálu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci-Holici. Odlovené ryby byly přemístěny do nově vybudované tůně nedaleko obce Daskabát.
„Ryby byly ve velmi dobré kondici a bylo znát, že v našem záchranném chovu nestrádají. Jejich délka se pohybovala od 25 do 70 mm, což nasvědčuje tomu, že jejich rodiče se vytřeli již minimálně dvakrát. Ryby jsme chytali pomocí živolovných pastí, do kterých byla použita návnada v podobě starého pečiva,“ uvedl Jan Augustynek, student oboru Hydrobiologie.
V českých vodách patří karas obecný k jednomu z nejohroženějších druhů ryb. Olomoučtí přírodovědci se proto zaměřili na jeho záchranu v rámci projektu Zachraň karase!, na němž se kromě univerzity podílí i Biologické centrum AV ČR. „Na začátku května letošního roku jsme v biotopu v areálu přírodovědecké fakulty vysadili pět desítek mladých jedinců. Z podzimního výlovu je vidět, že jsme rybám přichystali prostředí, ve kterých se jim skvěle daří. Pevně věříme, že se populace karase obecného, kterou jsme odlovili a převezli do tůně nedaleko Daskabátu, uchytí stejně dobře jako v našem rybníku,“ doplnil Jan Augustynek.
Cílem projektu Zachraň karase! je zmapovat úbytek karase obecného, vytipovat vhodné zbytkové populace k využití pro jeho návrat do krajiny a najít lokality pro jeho vysazení. Více na www.zachrankarase.cz. Lokální geneticky čistou linii karase obecného pro biotop v Olomouci-Holici zajistil ambasador projektu Zdeněk Suchý z Olomouce a student Přírodovědecké fakulty UP Jan Augustynek.