Horská obec Prášily hostila 11. ročník Plzeňského poháru záchranářů. V soutěži, která je zároveň metodickým cvičením pro studenty vysokých škol, se utkala desítka týmů z České republiky a Slovenska. Trio budoucích záchranářů z Fakulty zdravotnických věd UP Kateřina Muroňová, Ondřej Cáb a Matěj Pastor se probojovalo na stupně vítězů a z Prášil přivezlo kromě cenných zkušeností i diplom za 3. místo.
Studenti oboru zdravotnické záchranářství na olomoucké fakultě zdravotnických věd soutěžili již vloni na akcích Yeti Rescue v Orlických horách a Den první pomoci Ostrava. Mezi tři nejlepší se sice neprobojovali, zato ale přišli k názvu týmu Ketamíni. „Právě na Yeti Rescue jsme jednu figurantku málem předávkovali ketaminem. Ten se používá jako analgetikum, ale když to přeženete, tak toho pacienta prostě vypnete. A právě to se „povedlo“ nám. Takže jde o připomínku tohoto našeho přešlapu,“ vysvětlil Ondřej Cáb. „Také jsme se chtěli trochu vysmát spolužačkám, které na Dni první pomoci soutěžily pod názvem Ventolíni,“ doplnil Matěj Pastor.
Do Prášil vyrazili s předsevzetím neskončit poslední a získat cenné zkušenosti, které se mohou hodit u státnic. „Pořadatelé pro nás nasimulovali své výjezdy, které sami v reálu absolvovali. Měli jsme tak odbornou zpětnou vazbu,“ popsal Matěj Pastor. Celá soutěž byla rozdělena na denní a noční etapy a některé úkoly byly pro Ketamíny skutečnou výzvou. „Asi nejnáročnější byla simulace porodu s pacientkou na toaletě. Nejdřív jsme si mysleli, že jde pouze o gynekologické krvácení, ale pak se ukázalo, že jde o předčasný porod na opravdu nezvyklém místě a novorozence je třeba resuscitovat,“ přiblížila Kateřina Muroňová.
Ze soutěže přivezla trojice bronz, teď je ale čeká další náročné klání – státní závěrečné zkoušky. A co dál? „Asi budu pokračovat v magisterském studiu, pořád to zvažuju. Doufám ale, že jednou budu pracovat pro zdravotnickou záchrannou službu,“ řekla Kateřina Muroňová. „Jednoho krásného dne snad na záchrance, ale napřed bych chtěl studovat na magistra,“ přidal se Matěj Pastor. „Rád bych zakotvil v některé z výjezdových skupin, ale všechno se odvíjí od zvládnutých závěrečných zkoušek,“ shrnul Ondřej Cáb.
„Úspěch našich studentů na soutěžích se záchranářskou tematikou je pro nás vyučující vždy pozitivní zpětnou vazbou. Studentce a studentům gratuluji k výbornému výkonu a přeji stejný úspěch i u státní závěrečné zkoušky,“ uvedla Marinella Danosová, přednostka Ústavu zdravotnického záchranářství a intenzivní péče FZV UP.