Asistent na blízku je projektem Terezy Novákové, studentky třetího ročníku doktorského studia na Přírodovědecké fakultě UP. Terezin nápad vytvořit aplikaci umožňující pečujícím osobám a lidem s handicapem naplnit své akutní potřeby prostřednictvím služeb poskytovaných prověřenými dobrovolníky se dostal mezi deset finalistů v soutěži Social Impact Award, kde nyní usiluje o cenu publika.
Na okamžik, kdy dostala nápad na svůj projekt, si Tereza pamatuje docela přesně. „Bylo to letos na jaře, 12. dubna. V té době jsem na univerzitě navštěvovala volitelný předmět Úvod do podnikání, jehož zakončení probíhalo prezentací našich projektů podle pravidel Lean Canvasu. Tak jsem se zamyslela nad tím, jaké problémy řeší moje mamka. Mám totiž autistického brášku, o kterého se stará. V ten okamžik mě napadlo vymyslet něco, co by jí a dalším lidem usnadnilo život," vzpomíná doktorandka Přírodovědecké fakulty UP.
Takže tvá osobní zkušenost z rodiny tě motivovala k projektu Asistent na blízku?
Ano, největší motivací pro projekt byla právě moje maminka, která je osobou pečující. Když se narodil bráška, o autismu se ještě tolik nevědělo a kvůli přidruženým komplikacím si s jeho zdravotním postižením někteří odborníci nevěděli rady. Postupem času a také díky internetu mamka zjistila, že není jediná, kdo si nedokáže odpovědět na otázky týkající se bráškova stavu. Jelikož se mu vždycky snažila dát to nejvíce ze sebe, nezažila si takový ten „normální“ pocit klidu a bezstarostnosti. Čím starší jsem, tím více si uvědomuji, jak je péče o brášku náročná a psychicky vyčerpávající, a tím více mě trápí, že neexistují alternativy s dostatečnými kapacitami, které by těmto lidem mohly pomoci alespoň v případě urgentní potřeby tak, jak je to např. u rychlé pomoci ve zdravotnictví.
Dokázala bys popsat, v čem je projekt Asistent na blízku výjimečný?
V zaměření na skupinu lidí, na niž se často zapomíná. V České republice žije více než 1,3 milionu pečujících. Ti se starají o blízké, kteří své potřeby kvůli svému handicapu sami naplňovat nemohou. V nedávném průzkumu bylo zjištěno, že u nás počet osob se zdravotním postižením přesahuje 1,1 milionu, z nichž někteří jsou odkázáni na 24hodinovou pomoc. Bez pomoci okolí však toto životní tempo není dlouhodobě udržitelné. Snažíme se proto vybudovat komunitu dobrovolníků ochotných přispívat svojí činností k lepší kvalitě života těch, kteří takové štěstí neměli.
Pečujícím aplikace nabídne možnost sdílet prosbu o pomoc s hlídáním handicapované osoby se všemi zaregistrovanými dobrovolníky a asistenty, kteří danou službu poskytují a pohybují se v blízkém okolí místa bydliště pečujícího. Na pár kliknutí by tak šlo z pohodlí domova domluvit hlídání nebo jinou potřebnou asistenční službu.
Se svým projektem jsi mezi deseti finalisty soutěže Social Impact Award (SIA). Jak ses k ní dostala?
Soutěž SIA se zaměřuje na podnikatelské projekty se sociální tematikou a narazila jsem na ni úplnou náhodou. Dostala jsem kontakt na Kateřinu Charvátovou z Vědeckotechnického parku UP, která již se SIA zkušenost měla. A opět se vracím k předmětu, o němž jsem se zmiňovala výše. Úvod do podnikání mi otevřel dveře do jiného světa. Měla jsem tu čest poznat inspirativní leadery, odborníky a studenty, kteří přemýšlejí kriticky a v souvislostech. Děkuji hlavně řediteli VTP Petru Kubečkovi a jeho kolegům za příležitost a podporu v rozvoji mého podnikatelského nápadu. Určitě bych tento předmět doporučila všem váhajícím studentům nejen kvůli kreditům, ale hlavně kvůli možnosti naučené modely podnikání aplikovat na reálné situace.
Co bylo tvou hlavní motivací se do soutěže SIA přihlásit?
Zkusit si něco nového. Soutěž SIA jsem neznala, a ani jsem neočekávala, že by se projekt ve fázi návrhu mohl dostat do top 10 finalistů. O to větší radost jsem měla, když se mi to podařilo a když mi členové výběrové komise předložili své zpětné vazby. To mi dodalo pocit, že koncept projektu je smysluplný.
Máš představu, kdy by mohl být projekt spuštěn a dostupný pro veřejnost?
Pokud se mi podaří dobře skloubit všechny pracovní a školní úkoly, tak v ideální podobě by mohl být dostupný části obyvatel Olomouckého kraje již v únoru příštího roku. Bylo by to pro mě takové symbolické, protože v tom měsíci slavím narozeniny. Do té doby je potřeba zařídit formality, bez nichž se fungování projektu neobejde.
Umíš si představit, kam by se Asistent na blízku mohl posunout za jeden rok?
Jeden rok se zdá být jako dlouhá doba, ale uteče to jako voda. Přála bych si, aby se projekt vyvíjel tím správným směrem a aby se mi podařilo pokrýt službami Asistenta na blízku alespoň některá univerzitní města v České republice.
Zvažuješ do budoucna propojit Asistenta na blízku s Univerzitou Palackého a se svým studiem?
Mám za sebou konzultaci s Centrem podpory studentů se specifickými potřebami, které projevilo zájem o mimoškolní služby svým klientům. Ještě mě čekají schůzky s Dobrovolnickým centrem UP, z nichž by se mohla vyvinout zajímavá spolupráce. A samozřejmě bych nechtěla zanevřít ani na Vědeckotechnický park UP, jehož paleta podpory studentským projektům je obrovská a jehož činnost často bývá nedoceněná.
Plánuješ projekt rozšířit také za hranice České republiky?
Pokud se podaří zapůsobit na veřejnost a dárce, velmi ráda bych se s ním dostala k většímu množství lidí a pomohla tak více potřebným. To je můj sen. Nicméně vývoj aplikace Asistent na blízku je nákladná záležitost, a tak doufám v pozitivní výsledek v rámci soutěže SIA, abychom mohli posunout aplikaci zase o kus dál a reagovat tak na nedostatečně flexibilní služby osobní asistence, které nejsou v případě nouze připravené na individuální potřeby pečujících osob.
Program SIA pomáhá mladým objevit oblast sociálního podnikání a také udělat jejich první krok k vytvoření vlastního byznysu. Od roku 2009 program SIA zapojil mladé odvážné lidi ve více jak 25 zemích světa a v letošním roce je součástí i Tereza se svým projektem Asistent na blízku, který mentoruje Vědeckotechnický park UP. Deset nápadů bylo letos vybráno do akceleračního programu SIA, na jehož konci odmění odborná porota vítěze finančním příspěvkem. I vy se můžete zapojit a podpořit projekt Terezy Novákové hlasováním do 2. října 2023. Soutěžní video s představením projektu Asistent na blízku a následnou možností hlasovat je dostupné zde.