Vypadá lehce, elegantně a může zlepšit i vaši kondici. Řeč je o závěsné akrobacii na šálách, disciplíně, která se pomalu dostává do povědomí lidí. Zásluhu na tom má i Lucie Kovářová, studentka oboru Teorie a dějiny dramatických umění na Filozofické fakultě UP.
Závěsné akrobacii na šálách se věnuje od roku 2012 a několik let vede i řadu kurzů pro veřejnost. „Je to disciplína takzvaného nového cirkusu a je to vlastně tanec v letu, kdy se propojí moderní tanec a choreografie ve výškách. Nový cirkus spojuje různé druhy umění – artistické prvky, hudbu, tanec, výtvarné umění nebo i film. Vznikl na konci sedmdesátých let ve Francii, postupně se rozšířil přes Německo, Anglii až do Kanady. Tam také vznikl dnes už světový fenomén – soubor Cirque du Soleil. U nás se první takové soubory začaly objevovat na začátku devadesátých let,“ vysvětluje Lucie Kovářová.
Sama se poprvé seznámila s tímto uměním v době studií moderního tance na ostravské Janáčkově konzervatoři, kdy se zúčastnila workshopu pražského souboru Cirk La Putyka, který se novému cirkusu věnuje. „Chytlo mě to a od té doby závěsnou akrobacii na šálách dělám.“ To, co někoho děsí, ztratit při pohybu pevnou půdu pod nohama, Lucii fascinuje. „Je to částečně adrenalin a částečně něco úplně nového, co hodně lidí nezná,“ popisuje, co jí na tanečně-akrobatické disciplíně přitahuje.
Se šálami a jejich možnostmi ochotně seznamuje zájemce, v Ostravě vede kurzy, a jak říká, určené jsou všem. „Když přijdete, nemusíte umět vůbec nic, všechno vás naučím. Na mé lekce chodí děti, maminky s dětmi i dospělí všeho věku až skoro po babičky. Hlásí se ke mně lidé, kteří už nechtějí chodit do klasického fitka, ale přitom se chtějí hýbat, něco pro sebe dělat a vyzkoušet něco nového. Připravujeme se postupně, první půlrok jen posilujeme, nejsme hned v osmimetrových výškách, ale jen v metru, maximálně dvou, máme pod sebou pro každý případ žíněnky. Nahoru jdeme až po té, kdy se tělo trochu vypracuje, vlastně si vzpomene, jaké všechny svaly má,“ říká s úsměvem studentka třetího ročníku FF.
Pro tréninky závěsné akrobacie není úplně snadné najít vhodné podmínky, v Olomouci je například nenašla. „Potřebujete mít dostatečně vysoký prostor a konstrukci, na kterou šálu o minimální délce šest metrů zavěsíte. Aby to bylo bezpečné, konstrukce musí unést jednu až dvě tuny. Materiál na šály je podobný leteckému hedvábí, tedy pružná a pevná tkanina.“
O kurzy i workshopy Lucie Kovářové je v Ostravě velký zájem. „Myslím, že lidi přitahuje, jak je to vizuálně zajímavé, zvlášť pokud se přidá nějaká tematická choreografie a hudba. Závěsná akrobacie na šálách je velká show. Stojí za to ji zkusit.“