Podle zvoleného nadpisu by bylo lze očekávat lyžařské, bruslařské, nebo jiné vzpomínky kolegů, případně stýskání nad tím, že toho sněhu je možná o něco méně a zimní atmosféra není taková, jak ji známe třebas z pohádek nebo ze vzpomínek. Samozřejmě i o tom se dá mluvit a ještě lépe a čtivěji, než jak jsme nabídli v předchozím souvětí. I proto přinášíme jiné pozvánky. První z nich je pozvánka na 19. a 20. dubna, kdy v učebně 49 proběhne Interaktivní seminář na téma „Překlad jako didaktický nástroj ve výuce cizích jazyků II.“
Akce, konaná s podporou programu AKTION Česká republika – Rakousko (Projekt Literární překlad a/ versus oborová didaktika cizích jazyků?! Překlad jako didaktický nástroj ve výuce cizích jazyků II, č. 81p4, hlavní řešitelka: dr. Eva Maria Hrdinová, partner projektu Pädadogische Hochschule OÖ Linz reprezentovaná paní profesorkou Christine Kanz) navazuje na dva loňské interaktivní semináře již realizovaného projektu Překlad jako didaktický nástroj ve výuce cizích jazyků, č. 78p3. Mezi aktivními vystupujícími můžeme očekávat jak didaktiky cizích jazyků, němčiny a angličtiny, a didaktiky překladu od nás a z Rakouska, tak překladatele z praxe. K poslechu a diskusi po oba dny akce zveme jak germanistickou a anglistickou odbornou veřejnost, tak studenty. Program bude upřesněn na webu Ústavu a na facebookovém profilu a bude před akcí vyvěšen.
Další naše pozvání směřuje k vyhlášení letošní Ceny rektora, kde druhou cenu získává student Jiří Moláček (vedoucím bakalářské práce pod názvem Deutsch-tschechisches Zusammenleben in Hněvotín in Aussagen der Zeitzeugen und Dokumenten im Kontext des 19. und 20. Jahrhunderts [Německo-české soužití v Hněvotíně ve výpovědích pamětníků a dokumentů v kontextu 19. a 20. století] byl dr. Marek Bohuš), stejně tak jako i oponent téže práce, dr. Jan Kubica, získává čestné uznání rektora za odbornou knihu.
Jiří Moláček práci obhájil s výborným hodnocením v Ústavu cizích jazyků na německé sekci. Text je možno považovat za cenný příspěvek k regionálnímu bádání na Olomoucku a svou objektivitou rovněž přispívá ke studiu česko-německých vztahů, které svou aktuálností stále zasahují do politického, společensko-kulturního a osobního života v České republice a v německy mluvících zemích. Autor k textu připojil poměrně rozsáhlou obrazovou přílohu s historickými mapami, fotografiemi hněvotínských reálií z minulosti a současnosti a portréty pamětníků. Práce Jiřího Moláčka je přínosná, jak pro odbornou veřejnost jako zdroj ověřených informací pro další bádání, tak pro motivované laiky, kteří mají zájem blíže poznat historii obce Hněvotín.
Odborná kniha s titulem Život ve třicátých a čtyřicátých letech dvacátého století v multikulturních regionech střední Evropy na základě autobiografických próz německy píšících autorů – Ota Filip, Horst Bienek a další pojednává o životě v daném období v oblasti dnešních západních a severních Čech, jižního Polska a severní Moravy na základě autobiograficky laděných próz Oty Filipa a Horsta Bienka. Texty těchto autorů se vztahují hlavně k severní Moravě a historickému regionu Horního Slezska. Vzpomínkové prózy dalších autorů – Franka Sikory, Evy Althammer-Švorčíkové, Huberta Sigmunda a Gerolda Tietze – tematizují život v západní a severní části Čech.
……..
Děkujeme všem, kdo nás přijdou podpořit, a jste u nás na sekci vítáni!
Slavnostní akt předání Cen rektora se uskuteční ve středu 21. února 2018 v 10 hodin v aule Pedagogické fakulty UP (Žižkovo náměstí 5, Olomouc).
Za kolektiv PhDr. Eva Maria Hrdinová, Ph.D., vedoucí Sekce německého jazyka, Mgr. Jan Kubica Ph.D., a Mgr. Petr Anténe, M.A., Ph.D.