S možnostmi studia na cyrilometodějské teologické fakultě se v minulých dnech podrobně seznámili studenti vybraných středních škol na Slovensku. Studijní obory, informace o profesním uplatnění, fakultě i Univerzitě Palackého jim představili děkan Peter Tavel a proděkanka Lucie Cincialová spolu se zástupci současných posluchačů.
Rozhodnutí o „misi“ v několika slovenských městech vedla snaha získat další potenciální zájemce o studium, a aktivně tak reagovat na nepříznivý demografický vývoj v posledních letech. „Snižující se počet studentů zatím není nijak dramatický, uvědomili jsme si však, že náš přístup byl dosud poměrně pasivní. Navíc máme zkušenosti našich studentů, kteří propagují studium na veletrzích Gaudeamus. Zájemcům musejí opakovaně zdůrazňovat, že se u nás nestuduje pouze na kněze, že teologii studují i laici a že nabízíme také dva velké obory - Sociální práci a Sociální pedagogiku. To bývá pro uchazeče naprostá novinka,“ vysvětlila proděkanka Lucie Cincialová.
Zástupci fakulty navštívili během pěti dnů dvanáct středních škol napříč celou Slovenskou republikou. „Byla to šňůra od Košic po Bratislavu – přes Levoču, Spišskou Novou Ves, Nové Mesto nad Váhom, Trnavu a Malacky. Další kolegyně se studentkami byla v Žilině a Čadci. Vybrali jsme církevní katolické školy, o jejichž studentech jsme předpokládali, že by o studium u nás mohli mít zájem,“ upřesnila proděkanka.
Slovenští středoškoláci měli možnost získat přehled o studiu formou prezentací, které zahrnuly konkrétní informace o jednotlivých oborech, zkušenosti současných posluchačů i pětiminutové videomedailony absolventů teologické fakulty. „Osobní návštěva se nám zdála být nejefektivnější, podle našeho názoru jsou středoškoláci často přehlceni informacemi z internetu. Když si s nimi promluvíme ´naživo´ a připojíme výpovědi absolventů, bezprostředně se mohou přesvědčit, co všechno je možné u nás studovat a jaké uplatnění mohou získat. Zároveň jsme propagovali celou univerzitu a pro mnohé to byl objev,“ doplnila Lucie Cincialová.
Cestu na Slovensku chápe jako splnění jednoho z cílů – navázat první kontakty a případnou další spolupráci. „Setkali jsme se s vřelým přijetím, velkou pozorností a zájmem a víme, že se tam můžeme vrátit. Myslím, že první krok se podařil a uvidíme, jaký bude mít efekt. Asi bychom byli příliš optimističtí, kdyby se už letos někdo rozhodl u nás studovat. Doufáme ale, že se slovenským středoškolákům dostalo alespoň do povědomí, že jsme docela blízké a snad i sympatické zahraničí,“ uvedla proděkanka.
V podobných aktivitách hodlá vedení teologické fakulty pokračovat i v budoucnu. Hned v tomto týdnu plánuje návštěvy dalších církevních středních škol, tentokrát v moravských regionech.
Na návštěvu východních sousedů vycestovalo ve stejné době i vedení univerzity, které na jednom z prestižních bratislavských gymnázií ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR na Slovensku prezentovalo možnosti studia na Univerzitě Palackého. Reportáž si můžete přečíst ZDE.