Do světa nanočástic a nanotechnologií nahlížejí v těchto dnech návštěvníci Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM), které až do pátku pořádá v rámci Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR prohlídky laboratoří. O tom, jak nanočástice vypadají a jak mohou lidstvu prospět, se ve středu dozvěděli středoškoláci i na přednášce ředitele RCPTM Radka Zbořila.
RCPTM se k největšímu tuzemskému festivalu vědy připojilo letos poprvé. Zatímco na přednášce v Pevnosti poznání středoškoláci z Olomouce, Uničova nebo Šternberka vstřebávali zejména teorii o možných aplikacích nanočástic, během prohlídek vědeckého centra mohou zájemci na vlastní oči spatřit, kde špičkové výsledky vědy vznikají.
„Na přednášce a pak během prohlídky jsem se dozvěděla plno zajímavých a nových věcí. Centrum je moderní a krásné, určitě bychom tu byli rádi i déle. Takové mikroskopy bychom měli rádi ve škole. Mě totiž chemie moc baví. Tíhnu sice spíše k farmacii, ale zaujala mě i optika a informace o tom, že nanočástice mají velké využití i medicíně,“ prozradila studentka třetího ročníku uničovského gymnázia Ivana Burdová.
Podle její pedagožky Renáty Opichalové byla návštěva Pevnosti poznání i RCPTM skvělým doplněním výuky ve škole. „Z přednášky i prohlídky jsem byla nadšená a myslím, že i studenti byli spokojení. Dozvěděli se více o nových materiálech i technologiích, získali informace o nových směrech a trendech výzkumu. Myslím, že je to pro ně přínosné,“ uvedla Opichalová.
Prohlídky RCPTM pokračují ještě ve čtvrtek a pátek. Studenti středních škol při nich získávají nejen informace o hlavních výzkumných směrech pracoviště, ale na vlastní oči si mohou prohlédnout moderní mikroskopy a další přístroje nebo třeba nahlédnout do nitra superpočítače. Připraveny jsou pro ně i experimenty.
Kromě RCPTM se Týdne vědy a techniky AV ČR účastní i Pevnost poznání, kde na zájemce ještě čeká přednáška Michaela Londesborougha s názvem Energie aneb Tajemství skryté v atomech (15.11.). Katedra rozvojových studií v interaktivním muzeu vědy pořádá 11. listopadu konferenci o možnosti využití geografických informačních systémů (GIS) a mapování v rozvojových zemích. Ve dnech 8. až 10. listopadu se uskuteční dny otevřených dveří v Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, které je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. V areálu na ulici Šlechtitelů mohou milovníci vědy moci zavítat rovněž do Laboratoře růstových regulátorů, a to 4. a 11. listopadu. Program i podmínky registrace jsou dostupné zde.