Přednáška Pavla Nováčka z katedry rozvojových a environmentálních studií zahajuje cyklus přednášek a seminářů, jejichž společným tématem je udržitelnost a které spolupořádá Udržitelná univerzita. Zveme také na Ekologické večery, které během roku pravidelně organizuje centrum ekologických aktivit Sluňákov.
Pavel Nováček: Život v době klimatické změny
středa 30. března, 16:45, aula FF UP (Křížkovského 10)
V současné době provádíme experiment globálního rozsahu, jehož výsledky neznáme a jehož důsledky nebudeme moci významně ovlivnit. Měníme klima, a to změní náš život. Podíváme se na souvislost aktuálního stavu životního prostředí k základním myšlenkám koncepce udržitelného rozvoje, na vývoj emisí skleníkových plynů (především oxidu uhličitého) a na očekávané důsledky klimatických změn. V Evropě se jako nejpravděpodobnější vývoj jeví oteplení, ale v důsledku možné ztráty Golfského proudu by také paradoxně mohlo nastat ochlazení. Nastíníme stručně scénáře, jak by život na zemi mohl vypadat při oteplení o jeden až o šest stupňů Celsia.
Ekologické večery 2022:
Veronika Pincová: Anglické, zednářské a romantické parky: historie, symbolika, myšlenky
středa 23. března, 18:00, Mozarteum (sál), Arcidiecézní muzeum v Olomouci (Václavské náměstí 3)
Ukázka parků v původní podobě, která se již nezachovala nebo se zachovala částečně v souvislosti s architektonickou zednářskou symbolikou. Souvislosti, jak lze zednářské motivy v drobné parkové architektuře (fabriques) nacházet a porozumět jí. Autorka u tvůrců parků ověřovala členství v zednářských lóžích v 18. století. Ve volbě jednotlivých fabriques byla naprostá volnost, takže každý tvůrce mohl použít a postavit, co ho v ideách svobodného zednářství oslovilo, co považoval za podstatné a svou roli hrály taky finanční možnosti. Přesto se nejvíc opakovaly grotty, antické gloriety a temply, čínské pavilony a čínské můstky. Anglické, zednářské a romantické parky představují jedno z nejkrásnějších kulturních dědictví v dané oblasti, a to jak u nás, tak v Evropě.
Aleš Palán: Robinsoni a donkichoti
pondělí 9. května 2022, 18:00, Mozarteum (sál), Arcidiecézní muzeum v Olomouci (Václavské náměstí 3)
Neopakovatelné osobnosti nežijí jen v šumavské divočině. Jsou nám mnohem blíž, potkáváme je na ulicích, v autobusech, kdekoliv. Třeba někdo takový žije hned ve vedlejší bytovce. Jistě, každý člověk je jedinečný, ale – málo platné – někteří jsou zkrátka jedinečnější. Co spojuje sedm příběhů shromážděných v knize Robinsoni a donkichoti? Není to přímo samota jako u samotářů, kteří se stáhli z civilizace do lesů, močálů a hor. Jisté poodstoupení tu ale přesto nacházíme. „Neměl bych sílu jít s proudem, a už vůbec ne proti proudu,“ říká jeden z nich. Tito lidé si vytvořili malý osobní svět, fascinující vesmír, kde platí vlastní pravidla. Jsou nadosah ostatním, a přesto tak daleko. Nebo snad vysoko? Některé jejich historky jsou neuvěřitelné, ale autor knihy jim věří. Proč by si člověk nemohl koupit šest tygrů ve slevě, kreslit ve spolupráci s plísní nebo najít skutečný smysl života? Víte snad o něčem, co by bylo důležitější?
Vyvrcholením přednáškového roku budou Ekologické dny Olomouc, které zaplní Olomouc od 17. září do 9. října. Sledujte web Sluňákova, lajkněte jeho FB stránku a připojte se do FB skupiny, ať vám nic neuteče.