Léto, prázdniny a dovolené jsou ideálním časem, kdy můžeme trošku zvolnit a zamyslet se i nad věcmi, které jdou jindy kolem nás. Naše univerzita v poslední době hodně mluví o udržitelnosti. Jak k ní můžeme doma nebo v kanceláři přispět? Prázdninového praktického rádce připravila redakce spolu s koordinátorkou udržitelného rozvoje UP Zuzanou Huňkovou. Po celé prázdniny vždy jednou týdně nabídneme šikovné tipy.
Třídit, šetřit elektřinou, pít kohoutkovou vodu. Zhruba asi víme, občas i dodržujeme. Můžeme dělat pro naši planetu i vlastní peněženku více? A jak? Téma pro Zuzanu Huňkovou a Udržitelnou univerzitu.
Díl 2.: Co je dobré v rámci udržitelnosti dělat doma? Pár rad a tipů, jak ušetřit třeba při nákupu a jak v domácnosti spojit potřebné s užitečným?
Za základ v domácnostech považuji tříděný odpad. Každý by měl rozlišovat papír, plast, sklo, tetrapaky, bio a kov. Zastoupení popelnic v Olomouci je poměrně dobré, můžete se podívat na mapu s kontejnery zde. Na nákupy choďte s vlastními taškami a sáčky na ovoce, zeleninu a pečivo. Ušetříte peníze i vynášení odpadu. Nakupujte v menších obchůdcích s ovocem a zeleninou, které jsou ve městě. Nákup je mnohem příjemnější než ve velkých obchodech, potraviny jsou většinou chutnější a lokální a také často levnější. Zkuste kupovat ty potraviny, které jsou zrovna v sezoně a jsou z Česka. Potravina je v tu chvíli mnohem chutnější, má více vitaminů, její cena je nižší. Můžete tak získat i novou inspiraci a tipy na to, co jíst a co vařit. Vyrobte si vlastní prací nebo čisticí prostředky. Je to nenáročné, několikanásobně levnější a šetrnější k vaší pokožce i přírodě. Tady je jeden z mnoha návodů. A také si, pokud to zvládnete, zapisujte, kolik a jakého odpadu týdně vyprodukujete, a zkuste to snižovat. Dnes se dá již spousta věcí nakupovat bezobalově, mrkněte se na možnosti, jak je hezky zpracovala ČT zde, a zajděte pro nápady i do bezobalového obchodu v Olomouci.
Předchozí díl: