Léto, prázdniny a dovolené jsou ideálním časem, kdy můžeme trošku zvolnit a zamyslet se i nad věcmi, které jdou jindy kolem nás. Naše univerzita v poslední době hodně mluví o udržitelnosti. Jak k ní můžeme doma nebo v kanceláři přispět? Prázdninového praktického rádce připravila redakce spolu s koordinátorkou udržitelného rozvoje UP Zuzanou Huňkovou. Po celé prázdniny vždy jednou týdně nabídneme šikovné tipy.
Třídit, šetřit elektřinou, pít kohoutkovou vodu. Zhruba asi víme, občas i dodržujeme. Můžeme dělat pro naši planetu i vlastní peněženku víc? A jak? Téma pro Zuzanu Huňkovou a Udržitelnou univerzitu.
Díl 7.: Už víme, jak se my sami můžeme chovat třeba v kanceláři udržitelně. Co ale celá univerzita jako instituce? Co dělá a co chystá?
Univerzita v posledních dvou letech do udržitelnosti tzv. šlápla a udělala spoustu změn. Akademický senát UP ustavil komisi pro udržitelnou univerzitu, byla vytvořena pozice koordinátorky udržitelného rozvoje a prorektora pro udržitelnost. Jejich hlavním cílem v prvním roce práce bylo vytvořit komplexní strategii udržitelného rozvoje celé UP se zaměřením na všechny možné oblasti implementace. Po mnoha diskuzích se zástupci vedení, součástí a jednotlivci tato koncepce vznikla spolu s akčním plánem, který stanovuje jasné a měřitelné cíle na první dva roky působení. V tomto prvním období se již podařilo uspořádat několik vzdělávacích akcí pro zaměstnance a studenty, jako například Udržitelnost v praxi, zajistit zdarma registraci do výzvy Do práce na kole, zajistit slevu na sdílená kola Nextbike. Povedlo se zapojit studenty do výzkumů týkajících se udržitelnosti v rámci jejich závěrečných prací nebo být součástí spoluprací v rámci udržitelné sítě českých veřejných vysokých škol ve společném projektu, mezinárodní sítě v rámci Aliance Aurora nebo spolupráce s městem Olomouc či Olomouckým krajem.
Univerzita v nejbližší době začne se svým komplexním energetickým auditem. Ten by měl přinést spoustu tipů na to, jak ušetřit CO2 , energie i peníze. Budou se také rozšiřovat počty cyklostojanů u budov a součástí. Vznikají nové digitální systémy na zadávání odměn, cestovních příkazů či schvalování dokumentů, aby se méně tisklo a zároveň zefektivnil celý workflow. Také se v rámci rámcové smlouvy podařilo vyjednat nižší cenu za recyklovaný papír, takže zaměstnanci jsou motivovaní používat právě ten a ušetřit tak desítky stromů ročně. Pracuje se také na snižování množství vyprodukovaného odpadu, řeší se možnosti využití odpadů a zlepšení recyklace, např. doobjednáním chybějících třídicích nádob na Rektorátu UP.