Kristýna Doubravová, Adéla Hazuchová, Nela Chudová a Ivo Černík – to jsou jména letošních laureátů Cen rektora UP za zásluhy v oblasti dobrovolnictví v akademickém roce 2017/2018. Jako vítězové jednotlivých kategorií je převzali z rukou Jaroslava Millera při slavnostním aktu v Kapli Božího Těla v Uměleckém centru UP.
Vyvrcholily tak Dny dobrovolnictví na UP, které se konaly v průběhu tohoto týdne na univerzitě už potřetí. „Naše univerzita stejně jako všechny ostatní, miluje body, hodnocení, kvantitativní a kvalitativní měření. Všechno to potřebujeme proto, abychom věděli, jak se pohybujeme ve vztahu k ostatním institucím. Všichni ale cítíme, že to není úplně všechno, co by univerzita měla dělat, protože její mise je nekonečně širší: kromě toho, že je školou a výzkumnou institucí, je to také instituce, která vždy hrála důležitou roli ve veřejném prostoru. Jeho součástí je také charita a dobrovolnická činnost a já jsem pyšný na to, že Univerzita Palackého má v této ´disciplíně´ hlubokou a dlouhou tradici,“ uvedl rektor Jaroslav Miller. Letošním laureátům pogratuloval a předal pamětní diplomy, univerzitní víno a skleněnou sošku anděla z ostravské umělecké dílny. „Velmi si vážím toho, že pomáháte druhým a jsem na vás hrdý,“ dodal rektor.
V kategorii Kultura si ocenění odnesla Kristýna Doubravová, letošní absolventka oboru Pedagogika - sociální práce na PdF za dobrovolnickou činnost v organizaci DW7. Náplň její činnosti je komunitní práce Divadla na cucky a zahrnuje zejména organizaci kurzů SENior, pomoc při dramatických programech a dílnách pro děti i pro školy. Podle zástupců DW7 díky své pracovitosti a talentu se „z pomocné ruky vypracovala na plnohodnotného člena týmu“.
Za dobrovolnickou činnost v kategorii Děti a mládež obdržela Cenu rektora Adéla Hazuchová doktorandka katedry bohemistiky filozofické fakulty. V rámci organizace Dejte, kolik snesete zorganizovala ve svém působišti v Krnově a okolí charitativní akce na podporu chlapce nemocného mukopolysacharidózou - od propagace, fundraisingu až po organizační zajištění. „Akce podobného formátu se v Krnově a okolí dějí zřídkakdy. Hlavním cílem nebylo vybrat co nejvíce peněz, ale ukázat, jak jednoduché je někomu pomoci,“ uvedli navrhovatelé ve svém nominačním dopise.
Studentka navazujícího magisterského studia politologie na stejné fakultě Nela Chudová se stala letošní laureátkou v kategoriích Sociální služby a Univerzitní akce. Ocenění převzala za dobrovolnickou činnost v rámci neziskového projektu Vánoce pro všechny. Cílem tohoto každoročního sběru vánočních dárků je doprovázení a obdarování pacientů hospiců a seniorů v léčebnách dlouhodobě nemocných a domovech důchodců. Iniciativa se stala inspirací pro stovky zapojených dobrovolníků i pro oživení tématu starých a osamělých lidí mezi studenty. Práce jejího týmu byla hodnocena jako jedna z nejúspěšnějších aktivit svého druhu v ČR a „nejviditelnější“ spontánní dobrovolnická aktivita na UP.
Student psychologie z filozofické fakulty Ivo Černík získal rektorské ocenění v kategorii Dobrovolnictví v nemocnicích za aktivity ve prospěch organizace Amelie. Pravidelně navštěvuje pacienty na lůžkových odděleních Onkologické kliniky FNOL, kde jim pomáhá zpříjemnit dlouhé chvíle nemocničního pobytu. Angažuje se zároveň při organizaci dalších akcí pro onkologicky nemocné, jejich blízké i pro veřejnost a úspěšně se uplatnil také při získávání nových zájemců o dobrovolnictví.
„Už ani nevím, kdy to začalo. Asi tehdy, když jsem začal jezdit na tábory pro dětské onkologické pacienty. Potom jsem začal ´dobrovolničit´ na oddělení pro dospělé pacienty. Bývají zpočátku rozpačití a nevědí, co mohou očekávat. Ale jakmile se prolomí ledy, jde to rychle. A pokud nás už znají, vítají nás s úsměvem, protože vědí, že jim přinášíme rozptýlení,“ uvedl Ivo Černík, který je zároveň členem Akčního týmu katedry psychologie, šéfredaktorem časopisu Časpis a aktuálně i vedoucím PR týmu pro celostátní konferenci České asociace studentů psychologie pro rok 2019.
Oceněným dobrovolníkům blahopřála i iniciátorka projektu a vedoucí katedry křesťanské sociální práce CMTF Tatiana Matulayová. „Chtěla bych poděkovat teologické fakultě a univerzitě za to, že se nebojí dobrovolnickou práci podporovat. Velmi si toho cením a je to pro nás povzbuzení do další práce. Jsme v tomto ohledu jedna z mála univerzit v rámci V4 a možná i Evropy,“ připomněla Tatiana Matulayová. Vyzvala zároveň k dalšímu posílení povědomí o dobrovolnické činnosti na UP a zejména k využívání aplikace pro registraci dobrovolníků na webu Dobrovolnického centra UP. „Stačí se přihlásit a začít dobrovolnickou práci registrovat. Můžeme tak nejen získat větší přehled, ale i mnohem účinněji tyto aktivity podporovat a koordinovat.“
Slavnostní akt v Kapli Božího Těla, kterého se kromě představitelů univerzity zúčastnili i zástupci nominujících neziskových organizací, doprovodil klavírní recitál i přípitek v Atriu Uměleckého centra UP. Uzavřel se tak zároveň třetí ročník Dnů dobrovolnictví UP, letos tematicky zaměřený na dobrovolnictví ve vztahu k ekologii, životnímu prostředí a udržitelnosti. Třídenní akci uspořádalo ve dnech 16. – 18. října Dobrovolnické centrum UP v rámci projektu RomSpiDo a ve spolupráci s partnerskými organizacemi.
„Dny dobrovolnictví si kladou za cíl propagovat myšlenku dobrovolnické činnosti a rozšiřovat ji na Univerzitě Palackého. Víme, že zde již mnoho takových uskupení působí, snažíme se proto, aby dobrovolnictví přešlo více do povědomí studentů a zaměstnanců a aby se stalo součásti životů alespoň části univerzitní obce,“ doplnil koordinátor Dnů dobrovolnictví Vojtěch Vodseďálek.
Informace o činnosti Dobrovolnického centra UP najdete na jeho facebooku, aplikace pro registraci je dostupná ZDE.