Už od září 2019 bude možné na katedře asijských studií filozofické fakulty studovat vietnamštinu. Nabídka bakalářského oboru Vietnamská filologie vyšla z rostoucího zájmu o Vietnam, vietnamštinu i vietnamské reálie.
Katedra asijských studií filozofické fakulty si pro letošní uchazeče o studium připravila novinku. Vedle Čínské filologie, Indonéských studií se zaměřením na cestovní ruch, Japonské filologie a Korejštiny pro hospodářskou praxi nabízí uchazečům Vietnamskou filologii. Předpokladem ke studiu tohoto jednooborového bakalářského studijního programu je úspěšné složení přijímací zkoušky, jejímž obsahem jsou dva testy. Test všeobecných předpokladů společný pro všechny obory FF UP doplní test mapující základní znalosti reálií této země i zájem o zvolený studijní program.
„Po šesti semestrech intenzivní jazykové výuky získají absolventi tohoto tříletého programu dobrou znalost mluvené a psané vietnamštiny, budou mít přehled o vietnamské literatuře, dějinách Vietnamu v širším kontextu, o vietnamské kultuře i vietnamské komunitě v České republice. Kvalita získaných jazykových schopností a poznatků jim pak umožní uplatnění v širokém spektru odborné praxe. Například v tlumočnictví a překladatelství, ve veřejné správě, především v diplomacii, mezinárodním obchodě, ve sdělovacích prostředcích, v českých i mezinárodních neziskových a nevládních organizacích,“ uvedla Mária Strašáková, garantka programu.
Absolventi Vietnamské filologie se podle ní budou moci uplatnit i jako poradci, interkulturní pracovníci, zajímavý pro ně může být i cestovní ruch se zaměřením na Vietnam, kde mohou pracovat jako průvodci, delegáti či tour operátoři. „Mohou působit i v soukromém sektoru zaměřeném na obchod s Vietnamem či vietnamskou komunitou. Stejně tak najdou uplatnění i v pedagogické činnosti, v přípravě kurzů vietnamštiny či v lektorování,“ dodala.
Studenti bakalářského tříletého jednooborového programu dosáhnou v kvalitativní hierarchii na stupnici Global Scale úrovně B1-B2.
Idea otevřít tento obor navazuje podle Márii Strašákové na dřívější nabídku volitelných předmětů zabývajících se Vietnamem na katedře asijských studií. „Velkému zájmu se těší především kurzy vietnamštiny pro neoborové studenty, do nichž se vždy v průměru hlásí asi dvacet lidí ročně. Zájem o Vietnam podporuje existence vietnamské komunity v České republice, především skutečnost, že mnoho mladých lidí z majoritní společnosti se s druhou generací Vietnamců přátelí. Právě ta jim zprostředkovávají kulturu Vietnamu a budí tak rostoucí zájem o Vietnam, vietnamštinu i vietnamské reálie,“ dodala garantka nového studijního programu z katedry asijských studií.