Rozšíření dosavadní spolupráce ve vědě i výzkumu, více nabídek na výměnné pobyty studentů i vzájemné sdílení zkušeností, to je výsledek návštěvy rektora Martina Procházky a zástupců vedení UP v Izraeli.
Izrael je pro tuzemské univerzity velmi zajímavý partner, jeho univerzity a vědecké ústavy patří k lídrům v řadě oblastí vědy a výzkumu. „Cílem naší návštěvy byla snaha navázat užší spolupráci se zdejšími univerzitami, kterou chceme postupně prohlubovat. Izrael je velmi vyspělá země zejména v oblasti technologií, my zase máme spoustu šikovných a chytrých lidí, můžeme nabídnout spolupráci našich úspěšných vědeckých týmů a center. Jsme v kontaktu s několika izraelskými univerzitami a řešíme s nimi možnosti kooperace, prohloubení partnerství ve vědě i v rámci programů Erasmus, rozšiřování praxe studentů i působení našich olomouckých pedagogů přímo v Izraeli,“ uvedl rektor Martin Procházka.
Jak dodal, izraelská strana má o rozšíření dosavadní spolupráce s UP zájem. Příkladem může být například studium lékařství v Olomouci. „Věřím, že i díky evropské akreditaci, kterou olomoucká lékařská fakulta získala, se nám podaří zvýšit počet zahraničních studentů z Izraele u nás na Hané,“ dodal Martin Procházka. Výsledkem návštěvy zástupců olomoucké univerzity je podpis memoranda o spolupráci a porozumění mezi Univerzitou Palackého a Bar-Ilanovou univerzitou, která patří k největším v zemi.
Na spolupráci se dohodli s izraelskými výzkumníky i zástupci Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého. Ti podepsali memorandum o spolupráci s Bar-Ilan Institute of Nanotechnology & Advanced Materials (BINA). „Nanomateriálový institut Bar-Ilanovy univerzity je přední výzkumný ústav v oblasti nanotechnologií v Izraeli a v mnoha oborech patří ke světové špičce. Vzájemné spolupráce, která již přinesla konkrétní výsledek v podobě přípravy společného projektu, si velmi považujeme a jsem rád, že jsme ji memorandem formálně potvrdili,“ uvedl pověřený ředitel CATRIN Pavel Banáš. Cílem dohody je posílit vazby mezi oběma stranami, usnadnit výměnu vědeckých a technických poznatků a posílit vědecký a technický rozvoj obou institucí v oblasti materiálových věd a nanotechnologií. Memorandum se uzavírá na pět let, následně může být prodlouženo. „Výzkum je dlouhá cesta a my jsme šťastní, že na ní můžeme CATRIN přivítat. Společně můžeme bádat a přinášet nové poznatky vědy v oblastech zajímavých pro lidstvo a přispívat ke zlepšování společnosti, v níž žijeme,“ prohlásil ředitel BINA Dror Fixler.