Přestřihnutím pásky se dnes uzavřela jedna z dalších investičních kapitol Univerzity Palackého. Filozofická fakulta dokončila rekonstrukci budov v Křížkovského ulici 10 a v ulici Na Hradě 5. Přizpůsobit oba historické domy potřebám univerzitního života 21. století si vyžádalo investici ve výši 280 milionů korun.
Filozofická fakulta sídlí v několika lokalitách města. Už před časem dokončila rekonstrukci objektů v Křížkovského ulici 12 a 14. S respektem vůči historii staveb nyní přizpůsobila potřebám univerzitního života i objekt ve stejnojmenné ulici s číslem 10. Potřebný rekonstrukční zásah provedla i v domě v ulici Na Hradě 5.
„Budova v Křížkovského ulici byla v katastrofálním stavu, desítky let se do ní neinvestovalo systémově. První vlnu rekonstrukce (výměnu střechy a oken v roce 2007) pak přerušil nedostatek financí až do roku 2014, kdy jsme začali plánovat současný stav. Objekt Na Hradě se nacházel dokonce v havarijním stavu, budova byla extrémně energeticky nerentabilní, zatékalo do ní, neprošla infrastrukturní proměnou ze základní na vysokou školu. Do takzvané desítky v Křížkovského ulici jsou už přestěhovány všechny sídlící katedry, v budově Na Hradě se začne učit od příštího akademického roku,“ řekl Vladimír Polách, proděkan pro infrastrukturu FF UP.
Křížkovského 10: komfort pro studium i pro výuku
Kampus v Křížkovského ulici 10 prošel několikaletou kompletní rekonstrukcí, která v sobě zahrnuje úpravu všech typů povrchů, výměnu rozvodů a inženýrských sítí, pořízení vzduchotechniky s klimatizací, přestavbu sociálních zařízení, úpravu exteriérů i změnu vnitřního uspořádání.
Rekonstruovaný objekt teď zajišťuje větší bezpečnost a umožňuje kontrolu i regulaci energetické náročnosti provozu. „Využíváme systém, který například pozhasíná rozsvícená světla v učebnách, když na ně při odchodu vyučující nebo studenti zapomenou. Systém také hlídá, aby zaměstnanci zároveň nevětrali a netopili, aby se utlumila a vypnula světla v prázdných pracovnách a podobně,“ uvedl proděkan pro infrastrukturu.
V Křížkovského ulici 10 nyní opět sídlí děkanát fakulty a pět velkých filologických kateder. Všechny učebny v budově jsou vybavené IT a AV technikou s centrálním ovládáním, nabízí pokrytí wi-fi signálem, větší část učeben je napojená na vzduchotechniku. Objekt má zrekonstruovanou aulu, ve sklepních prostorách nově nabízí i dvě velké a tři malé studovny. Rekonstruované nádvoří má pro akademickou obec venkovní posezení.
„Budova je po rekonstrukci změněna i dispozičně. Pracovny pedagogů jsme přesunuli do vyšších pater, většinu učeben jsme nově umístili v prvním patře a přízemí. Studentský provoz tak cíleně situujeme především do přízemí v přirozeném napojení na venkovní prostory a suterénní studovny,“ doplnil proděkan fakulty.
Na Hradě 5: nové laboratorní zázemí, zcela nové páté patro a důraz na bezbariérovost
Ještě větší provozní proměnou prošel historický objekt Na Hradě 5, kde bude situována od zimního semestru následujícího akademického roku katedra historie, katedra klasické filologie a kabinet judaistiky. „V suterénu nově vznikly laboratoře pro archeologii a archivnictví. Zcela nově jsme vybudovali páté patro. Opravovali jsme střechu, okna, dveře, podlahy, omítky, hygienická zařízení i výtah,“ vypočetl Vladimír Polách. Připomněl, že dvě patra tohoto domu obývá cyrilometodějská teologická fakulta, a proto se při rekonstrukci řešil i venkovní průchod do její sousedící hlavní budovy. „I budova Na Hradě 5 dnes nabízí odpočinkovou zónu, upravené nádvoří a zahrádku. Ve všech rekonstrukčních postupech jsme mysleli i na bezbariérovost objektu,“ dodal Vladimír Polách.
Přeměna obou historických budov se mohla uskutečnit díky dotačnímu rámci ISPROFIN (Informační systém programového financování) MŠMT ČR. Rekonstrukci objektu Křížkovského 10 provedla společnost Metrostav, a.s., o rekonstrukci objektu Na Hradě 5 se podělilo sdružení firem Ridera Stavební, a.s. a Fichna-Hudeczek, a.s.
Fotoreport ze slavnostního otevření budov filozofické fakulty ZDE.