Univerzita Palackého dlouhodobě podporuje dobrovolnické aktivity svých studentů a zaměstnanců. Kromě zprostředkování příležitostí, kde mohou dobrovolníci pomoci, je důležitým tématem i starost o tyto aktivní lidi. Jak je podpořit? Jak je motivovat? I na tyto otázky hledali v Olomouci odpovědi pracovníci dobrovolnických center Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a Ostravské univerzity. Hostitelem dvoudenního workshopu bylo Dobrovolnické centrum UP (DC UP).
Tématem setkání byla péče o dobrovolníky v univerzitním prostředí a jejich motivace. „Koordinátoři dobrovolníků navzájem sdíleli své zkušenosti a inspirovali se i od přizvaných zástupců pomáhajících organizací, jako je Maltézská pomoc a Charita ČR. Součástí programu byly i ukázky mindfulness technik prezentované vyučujícími a studenty naší univerzity,“ popsala program Vladimíra Sedláčková, manažerka DC UP. Koordinátoři dobrovolnických aktivit z vysokých škol se scházejí pravidelně. Olomoucká akce byla letos již druhá v pořadí. Poprvé se potkali v Praze, kde spolu připravovali manuál pro práci dobrovolnických center v mimořádných krizových situacích a vyměňovali si i další zkušenosti z práce s dobrovolníky.
Podpora dobrovolnictví patří na UP mezi jednu z priorit, jimiž škola aktivně praktickými kroky naplňuje tzv. třetí roli, tedy službu pro společnost. DC UP vzniklo v roce 2016 jako první univerzitní dobrovolnické centrum v ČR. „Na nadcházející akademický rok připravujeme řadu akcí a setkání pro dobrovolníky a zveme všechny studenty, aby se stali součástí naší dobrovolnické komunity,“ uvedla Vladimíra Sedláčková. Dobrovolníci i zájemci o tyto činnosti budou mít příležitost se potkat 23. září na neformálním setkání spojeném i s představením příběhů nominovaných na cenu rektora za přínos v oblasti dobrovolnictví.
„Naším cílem je podporovat studenty v dobrovolnictví a zprostředkovat příležitosti těm, kteří možnosti svého zapojení ještě hledají. Věříme, že důležitou součástí dobrovolnictví je komunita a možnost sdílení zkušeností, proto připravujeme různá setkání a také vyprávíme zajímavé příběhy našich dobrovolníků,“ dodala Vladimíra Sedláčková.
V průběhu akademického roku se uskuteční i společný dobrovolnický výlet či art terapeutický workshop. Univerzitním dobrovolníkům jsou také – ve spolupráci s Kariérním centrem UP – přednostně nabízeny vstupy na zajímavé rozvojové programy a workshopy.
DC UP nezapomíná ani na ty studenty či zaměstnance, kteří jsou aktivní mimo univerzitní dobrovolnickou síť. „Všem nabízíme komunikační či organizační podporu, vnímáme je jako inspiraci pro další členy naší akademické obce. Jsme rádi, když mohou být jejich aktivity zviditelněny například formou ocenění rektora,“ připomněla Sedláčková. Letošní ceny rektora za přínos v oblasti dobrovolnictví budou předány 24. září v rámci festivalu MEET UP.
Aktivity univerzitního centra se rozšiřují i mimo kampus a cílí na středoškoláky, kterým přímo na školách představuje práci dobrovolníků i programy, do nichž se mohou zapojit. V uplynulém akademickém roce také zorganizovalo první studentský dobrovolnický den, na kterém se setkali při různých dobrovolnických aktivitách středoškoláci z několika olomouckých gymnázií i univerzitní studenti.
DC UP spolupracuje úspěšně i s dalšími institucemi, jako je město Olomouc a Olomoucký kraj. Právě také 8. října společně organizují Dobrovolnický zaměstnanecký den, do něhož se můžete zapojit. Podrobně jsme psali zde.