Univerzita se opět prezentovala v Bratislavě

Foto: Lukáš Blokša
Úterý 15. říjen 2024, 8:00 – Text: Tomáš Krejčiřík

I v letošním roce se Univerzita Palackého zúčastnila největšího slovenského veletrhu terciárního vzdělávání Gaudeamus v Bratislavě. Od 8. do 10. října navštívilo expozici univerzity zastoupenou všemi fakultami na čtyři tisíce zájemkyň a zájemců o studium.

Veletrh si nenechali ujít především studenti čtvrtých a třetích ročníků středních škol, a to nejen z hlavního města, ale i z dalších slovenských krajů. „Zájem Slováků o studium u nás každoročně roste, což je způsobeno nejen zvyšujícím se počtem maturantů, ale především dlouhodobou intenzivní kampaní univerzity ve všech krajích. Během září a října jsme v rámci roadshow Kam na vysokú vyjeli také do Trnavy, Trenčína, Banské Bystrice, Popradu, Prešova či do Košic,“ doplnil vedoucí oddělení marketingu Ondřej Martínek.

Slovenští studující tvoří zhruba deset procent všech studentek a studentů v Olomouci. Zájem mají dlouhodobě o studium práva, medicíny, ale také fyzioterapie, psychologie nebo učitelství pro první stupeň. Informace z první ruky jim letos ve slovenské metropoli předávala patnáctka studentských ambasadorů z osmi fakult. „Rád by som u vás študoval fyzioterapiu, či už na fakulte telesnej kultúry alebo zdravotníckych vied. V Olomouci už študuje sestra a nemôže si mesto a školu vynachváliť,“ popsal své motivace Peter z Nitry.

Gaudeamus v Bratislavě, kde se tradičně prezentují nejen slovenské, ale i české a zahraniční univerzity, navštívilo během tří dnů více než čtrnáct tisíc lidí. „Veletrhy vzdělávání jsou dle našich průzkumů, které děláme každý rok mezi zájemci o studium a studenty prvních ročníků, významným momentem při rozhodování mladých lidí o tom, pro kterou vysokou školu se nakonec rozhodnou,“ dodal Martínek. Návštěvu veletrhu označilo letos jako určující rozhodovací faktor 35 % respondentů.