Univerzita Palackého pořádá moderovanou debatu s předními odborníky na problematiku dezinformací a vzdělávání. Panelová diskuze Univerzita v digitální bublině aneb Lekce z pandemie pro terciární školství se uskuteční 29. června v 17 hodin v aule Filozofické fakulty UP.
Hosty diskuze budou dva ze zakladatelů spolku Nelež Bob Kartous a František Vrabel. Spolek, který má motto „Nelež. Postav se za pravdu proti dezinformacím“, se dlouhodobě snaží omezit šíření dezinformací ve veřejném prostoru. Sdružuje profesionály, kteří se zabývají komunikací a médii. Bob Kartous je vysokoškolský pedagog a publicista, ředitel Pražského inovačního institutu, František Vrabel je zakladatel a ředitel firmy Semantic Visions.
„Všichni máme s pandemií koronaviru čerstvou zkušenost a každý den řešíme řadu praktických věcí ovlivňujících náš momentální život, ale chybí nám většinou čas se zastavit a více se nad tím, co se nám stalo, zamyslet. Jsem proto rád, že se Univerzita Palackého snaží diskuzi na toto téma podnítit. Vysoké školy, jejich studenti a pedagogové byli pandemií zasaženi silně, měli bychom se pokusit její dopady analyzovat a snažit se využít tuto zkušenost pozitivně pro naši budoucnost,“ konstatoval Martin Procházka, rektor UP.
Podle prorektora pro komunikaci a studentské záležitosti Víta Procházky, který uspořádání konference inicioval, odpovídá skladba pozvaných hostů přesně tomu směru, kterým chce univerzita diskuzi o dopadech pandemie a aktuálních výzvách vést. „Chceme mluvit o tom, jak se změnil způsob i obsah výuky na vysokých školách, jak jsme se jako společnost postavili k pandemii a jak důležitý mají univerzity úkol při posilování kritického myšlení a zvyšování odolnosti proti dezinformacím. Už teď je jasné, že řadu vzdělávacích postupů v našem školství musíme modernizovat a aktualizovat, nutnost modifikace výuky do distanční formy to jasně ukázala. Změnily se také informační toky a vysoké školy musí na tyto změny reagovat a uvažovat o trvalém zařazení prvků hybridního vzdělávání do výuky,“ doplnil prorektor.
Kromě již zmíněných hostů se do debaty zapojí i členové akademické obce Univerzity Palackého: Michal Šafář, děkan fakulty tělesné kultury, Petra Šobáňová, proděkanka pro rozvoj a vnější vztahy pedagogické fakulty, a Dominik Voráč, doktorand PdF a člen iniciativy lékařů, vědců a studentů Lovci kachen.
Debata Univerzita v digitální bublině aneb Lekce z pandemie pro terciární školství se uskuteční živě 29. června v 17 hodin v aule Filozofické fakulty UP, online přenos bude na YouTube zde.