UP navštívil nový generální tajemník univerzitní sítě Aurora

Během dvoudenní návštěvy se Ramon Puras, nový generální tajemník univerzitní sítě Aurora (na snímku vpravo), seznámil s prostředím univerzitního města i univerzity.
Foto: MZ
Středa 26. červen 2024, 8:00 – Text: Michal Zych

Evropská univerzitní síť Aurora nemá jen nového prezidenta. Od 1. května tohoto roku působí na pozici jejího generálního tajemníka Ramon Puras, dřívější děkan Pedagogické fakulty na Amsterdam University of Applied Sciences. Během dvoudenní návštěvy Univerzity Palackého se seznámil s prostředím univerzitního města i univerzity a setkal se s jejím vedením i týmem Aurory na UP. Postupně navštíví také další členy univerzitní sítě.

Ramon Puras přináší do sítě Aurora dlouhodobé zkušenosti z vysokoškolského prostředí. Během svého působení na několika vysokých školách v Nizozemsku stál u vzniku nových studijních programů zaměřených na meziuniverzitní spolupráci a zapojení zahraničních studentů. Dlouhodobě usiluje o propojování špičkového výzkumu a nových technologií se vzděláváním.

„Na Auroře zvláště oceňuji, že aktivně klade důraz na společenský dopad vědy, výzkumu a vzdělávání. Tento cíl je posláním mnoha univerzit a jeho společné vyjádření pod hlavičkou Aurory představuje jasný závazek vůči všem zainteresovaným stranám,“ řekl nový generální tajemník.

Pro Ramona Purase je vedle manažerských povinností nedílnou a nepostradatelnou aktivitou také výuka. V současnosti například na Amsterdam University College vyučuje mezioborový kurz Gastronomy: The Art and Science of Cooking.

„Výuka studentů mi přináší velkou radost a umožňuje mi v praxi používat nové pedagogické postupy a zkušenosti ze spolupráce s jinými univerzitami. Proto mě těší, že studentské iniciativy jsou nedílnou součástí sítě Aurora,“ uvedl Ramon Puras.

Při dvoudenní návštěvě Olomouce se seznámil s prostředím města i univerzity, jednal s rektorem UP Martinem Procházkou, který je zároveň novým prezidentem Aurory, i dalšími členy vedení. Zúčastnil se také pravidelného setkání týmu Aurory na UP, při němž ocenil jeho úzkou spolupráci s dalšími odděleními UP i aktivní zapojení studentů do jednání a rozhodovacích procesů. Závěr své návštěvy věnoval podrobnější diskuzi s vedoucími pracovních skupin Aurory.

Dalšími zastávkami na jeho cestě po členských univerzitách sítě Aurora bude Duisbursko-Essenská univerzita či Université Paris-Est Créteil, která je jejím nejnovějším členem.

Univerzitní síť Aurora sdružuje 9 evropských univerzit včetně UP, které dohromady mají přes 260 tisíc studentů. Společně chtějí posunout evropské vysoké školství dál a fungovat jako jeden velký kampus, v němž je jednoduše možné studovat předměty na různých univerzitách, sdílet výzkumné a výukové materiály, jezdit na výměnné pobyty nebo využívat nabídku hybridních a online kurzů. Kladou velký důraz na současné globální výzvy a problémy, jakými jsou udržitelný rozvoj, kulturní diverzita nebo digitalizace. Jejím prezidentem byl v květnu zvolen rektor UP Martin Procházka.