Zodpovědné nakládání s odpady a dlouhodobá snaha předcházet jeho vzniku vynesly Univerzitě Palackého a studentskému spolku Udržitelný Palacký Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti životního prostředí, konkrétně v kategorii významný počin v separaci a recyklaci odpadů.
Olomoucký kraj ocenil především přístup univerzity ke gastroodpadu. Ten často tvoří významnou část směsného komunálního odpadu, při správném vytřídění a zpracování přitom nemusí končit na skládkách, ale může být dále využit. V srpnu 2023 se proto UP zapojila do projektu tridimgastro.cz, který se zaměřuje na separaci, svoz a energetické zpracování kuchyňského odpadu. Stala se tak první univerzitou, z níž veškeré zbytky jídel z menz putují do bioplynové stanice společnosti Energy financial group (EFG) Rapotín, kde jsou ekologicky využity k výrobě nízkoemisního tepla, elektřiny a biometanu.
„Říká se, že nejlepší odpad je ten, který nevznikne. Proto za spolupráce Udržitelné univerzity a studentského spolku Přírodovědecké fakulty UP Udržitelný Palacký probíhá v menzách UP dlouhodobá kampaň proti plýtvání jídlem. Plakáty s motivem Františka Palackého nabádají studenty a zaměstnance k zodpovědnějšímu přístupu k potravinám jak v univerzitních menzách, tak ve vlastních lednicích a spížích,“ říká koordinátorka udržitelného rozvoje UP Zuzana Huňková.
Udržitelný Palacký navíc od roku 2016 provozuje reuse centrum Freeshop, do kterého mohou studenti či zaměstnanci UP přinést věci, které se jim již nehodí, ale stále jsou v dobrém stavu, nebo si naopak cokoliv odnést. Spolek rovněž založil velmi populární facebookovou skupinu Free Food UPOL, mezi jejímiž tři a půl tisíci členy najde každé přebytečné jídlo svého strávníka. Jeho členové se starají i o komunitní zahrádku Václavka u vysokoškolských kolejí a pravidelně se zapojují do akce Ukliďme Česko.