Už od roku 1997 naplňuje Ústřední knihovna UP na Biskupském náměstí Komenského vizi „Ze zbrojnic udělejte biblioték“. Od té doby prošla dynamickým rozvojem a stala se centrem knihovnicko-informačních služeb i vyhledávaným místem pro setkávání studentů a zaměstnanců. Dvacáté výročí si od začátku jubilejního roku připomněla už řadou akcí, další chystá i na zimní semestr.
Duchovním otcem myšlenky přebudovat Tereziánskou zbrojnici na centrální univerzitní knihovnu byl první olomoucký porevoluční rektor Josef Jařab, který využil své zkušenosti a kontakty z amerických a kanadských univerzit. Citát Jana Amose Komenského je dodnes vyrytý v dlažbě obou vstupů do Zbrojnice.
„Byl to tenkrát skvělý počin a my jej chceme každý měsíc připomenout nějakou akcí nebo aktivitou. Motto celého roku jsme vtiskli do hesla „Vyzbroj se knihou“, kterým jsou vyzdobeny i reklamní předměty. O zavádění novinek, zkvalitnění služeb a činností ale usilujeme permanentně,“ uvedla ředitelka knihovny Helena Sedláčková.
Nová studovna, heslo na Wikipedii a literární majáles
Možnosti ke studiu rozšířila knihovna hned v úvodu letního semestru otevřením nové jazykové, skupinové a individuální učebny v přízemí Zbrojnice. Studenti, vyučující a zaměstnanci ji mohou využívat k individuálnímu studiu, společným konzultacím, přednáškám menších skupin nebo ke společné práci na projektech. „Jsme rádi, že se nám takový prostor povedlo zpřístupnit. Ve světě jde dnes o běžný standard a dlouhodobý trend,“ doplnila Helena Sedláčková.
K jubileu směrovali knihovníci zpracování hesla pro Wikipedii i anketu zjišťující povědomí o elektronických informačních zdrojích, které knihovna nabízí. Ke stejné příležitosti se uskutečnil turnaj v pétanque mezi Vědeckou knihovnou, Knihovnou města Olomouce a Knihovnou UP. K připomenutí jubilejního roku přispěli i studenti, kteří se výročím nechali inspirovat při organizaci letošních majálesových slavností. Tematicky je zaměřili na literaturu a ředitelku knihovny zvolili královnou majálesu. „Patří jim velké poděkování, oslavu vlastně udělali za nás,“ zdůraznila ředitelka.
Na podzim upomínková publikace i mezinárodní konference
Během prázdnin se pracovníci knihovny chystají ve spolupráci s Vydavatelstvím UP připravit knihu rozhovorů s vybranými osobnostmi univerzity, které se o vznik a rozvoj knihovny nejvíce zasloužily – s Josefem Jařabem, s první ředitelkou knihovny Danou Lošťákovou a s kancléřem Rostislavem Hladkým, někdejším ředitelem Informačního centra UP, pod které původně knihovna spadala. „Kromě vzpomínek pamětníků bude obsahovat i krátké shrnutí současných aktivit knihovny a také pokud možno úplný seznam všech zaměstnanců, kteří jí prošli,“ popsala Helena Sedláčková.
Na podzim bude knihovna hlavním pořadatelem mezinárodní knihovnické konference CASLIN (Česká a slovenská knihovní informační síť), která patří k největším tradičním pracovním setkáním předních odborníků z oblasti informatiky a knihovnictví a představitelů top management nejvýznamnějších českých a slovenských knihoven a informačních institucí. K zahraničním hostům bude i letos patřit americký profesor kulturní a sociální antropologie Andrew Lass, mimo jiné držitel Ceny Vize 77 za rozvoj knihovnictví v České republice. „Je vždy hlavní postavou a mozkem při vytváření odborného programu. Ten letošní se zaměří na aktuální téma vzdělávání knihovníků a jejich kvalifikaci,“ objasnila Helena Sedláčková. Jak doplnila, na závěr příštího semestru plánuje knihovna slavnostní setkání, které jubilejní rok uzavře.
20 let v knihovnickém světě
Dvacet let v životě knihovny představuje podle Heleny Sedláčkové poměrně krátký časový úsek, který je ale vyplněn náročným intenzivním rozvojem. „Knihovna se teprve ´vyloupává´ do určité podoby. Za těch dvacet let udělalo navíc knihovnictví obrovský skok, technologie uhánějí neuvěřitelným tempem a knihovna se musí rychle přizpůsobovat měnícím se požadavkům doby, a hlavně studentů, vyučujících a zaměstnanců. Zároveň dovytváříme vnitřní procesy tak, aby byly co nejlogičtější a dobře do sebe zapadaly,“ zdůraznila Helena Sedláčková.
Ústřední knihovnou ve Zbrojnici projde každým rokem kolem 230 tisíc čtenářů, kteří si ročně vypůjčí zhruba 80 tisíc publikací. K dispozici mají přibližně 100 tisíc knih uložených v regálech rozmístěných ve všech sálech. Dalších zhruba 180 tisíc svazků je uloženo v podzemním skladu.
Další informace o současnosti Knihovny UP a historii budovy Tereziánské zbrojnice najdete na jejích webových stránkách.