Již pošesté se Univerzita Palackého (UP) umístila v mezinárodním hodnocení vysokých škol společnosti Quacquarelli Symonds. V aktuálním vydání QS World University Rankings 2022 figuruje UP na 601.–650. místě, v tuzemském srovnání se nachází mezi TOP5 univerzitami. Olomoucké vysoké učení nechybělo ani v letošním takzvaném Šanghajském žebříčku, v němž jsou vysoké školy hodnoceny dle oborů. UP v něm obhájila prvenství v materiálových vědách.
Organizátoři QS World University Rankings, jenž patří v dané oblasti k neprestižnějším, hodnotili letos 1673 vysokých škol, výsledky celkem 1300 z nich publikovali. Univerzity posuzovali podle šesti kritérií. Největší váha (40 %) spočívá na akademické reputaci, mezi další indikátory patří hodnocení zaměstnanců (10 %), podíl studentů na jednoho akademika (20 %), míra citovanosti vědců (20 %) a podíl zahraničních zaměstnanců (5 %) a studentů (5%). Oproti loňsku (591.–600. pozice) si UP sice mírně pohoršila, v letošním žebříčku ale přibylo na 300 univerzit.
UP zaznamenala mírný vzestup v hodnocení podílu zahraničních studentů (loni 557., letos 552.), naopak propad nastal v podílu zahraničních zaměstnanců (loni 430., letos 601.) a podílu studentů na jednoho akademika (loni 366., letos 416.).
Rankingy jsou nástroj pro strategické řízení
Podle prorektora pro strategii a vnější vztahy UP Michala Malacky jsou mezinárodní žebříčky i přes některé výhrady součástí strategického řízení univerzity. „Například právě QS nebo THE jako celosvětově nejznámější žebříčky vyvolávají značný ohlas a reakci na univerzitách, mezi zaměstnavateli a v politické oblasti. Často mohou být podnětem pro různě intenzivní ´iniciativy excelence´, které mají vést k vylepšení pozic v žebříčku, případně se odrážejí i v národní strategii a legislativních změnách. Ať se nám to líbí nebo ne, nesmíme dopustit, aby nám ujel vlak. Proto mé poděkování patří všem, kteří chápou potřebnost zabezpečení evaluačních procesů a podílejí se na jeho pozitivních výsledcích,“ uvedl k aktuálním výsledkům Malacka.
Z tuzemských univerzit lze v tomto roce v QS žebříčku nalézt celkem 15 zástupců, což je trojnásobek v porovnání se situací před třemi roky. V meziročním srovnání si většina z nich pohoršila. Tuzemské hodnocení vede Univerzita Karlova následovaná VŠCHT a ČVUT v Praze a brněnskou Masarykovou univerzitou. Světovému hodnocení vévodí stejně jako v předchozích letech Massachusetts Institute of Technology (MIT). Celkové výsledky jsou dostupné na QS World University Rankings 2022: Top Global Universities | Top Universities.
„Každé hodnocení či každý žebříček má své opodstatnění, ale také slabé stránky. Musíme se naučit číst data z rankingů efektivním způsobem, využívat je a zároveň pracovat na efektivním procesu sběru dat. Akademický management se musí připravit na práci s odpovídajícími indexy a ukazateli tak, abychom se s ohledem na budoucí vývoj nedostali do izolace z neznalosti prostředí. Je také nutné mít odpovídající systémové nástroje a umět s nimi pracovat,“ doplnil prorektor.
První pozice v materiálových a zemědělských vědách
Global Ranking of Academic Subject zvaný jako Šanghajský žebříček naopak zkoumá 54 oblastí týkajících se přírodních věd, věd o živé přírodě, lékařských věd a společenskovědních oborů. Do výsledného rankingu bylo zahrnuto 1800 univerzit z 93 zemí, z toho 11 z České republiky.
Nejvíce umístění, a to v 22 oborech, získala z tuzemských zástupců Univerzita Karlova. Masarykova univerzita byla hodnocena v 11 a Univerzita Palackého v sedmi oborech. Nejlepší umístění nejstarší moravská univerzita získala v zemědělských vědách, kde je ve světovém žebříčku na 151.–200. místě a v tuzemském srovnání se dělí o prvenství s Českou zemědělskou univerzitou. První pozici, stejně jako loni, drží UP v tuzemsku také ve vědách o materiálech a inženýrství, kde ve světové konkurenci obsadila 301. až 400. pozici. Ve stejné kategorii se v globálním srovnání pohybuje rovněž v ekologii, ve fyzice jí patří 201.–300. místo. V páté stovce se nachází v oborech Chemie a Veřejné zdraví, v oboru Biologické vědy se na rozdíl od předchozího roku neumístila. Více se dozvíte zde.