Existují objektivní fakta, ale nevěřím na objektivní informování. Novináři by se měli snažit informovat férově. Pokud je jeden stát agresorem vstupujícím na území jiného, nelze o obou informovat stejně. S těmito slovy vystoupil na půdě Cyrilometodějské teologické fakulty UP Sayed Irfan Ashraf, bývalý válečný zpravodaj z pákistánsko-afghánské hranice, který představil koncept ke konfliktu citlivé žurnalistiky – conflict sensitive journalism.
Korespondent Middle East Eye, New York Times a Dawn se během přednášky nejen pro studenty CMTF UP snažil přiblížit život lokálních novinářů z válečných zón. Tito tzv. fixers fungují jako informační zdroje a spojky pro korespondenty zahraničních médií, kteří v místě nemají kontakty a často ani neznají širší kontext událostí, o kterých mají informovat západní publikum. Dr. Ashraf zdůraznil, že právě znalost lokálních podmínek a vztahů je pro reportování o válečném dění klíčová. Často v něm nejsou zainteresovány pouze dvě strany, ale mnohem více aktérů a k utrpení dochází na všech stranách. Podstatná pozornost by měla být věnována i emocionální zátěži, které jsou lokální novináři z válečných zón dlouhodobě vystaveni.
„Snažíme se naše studenty připravit nejen odborně, ale i na práci v terénu, a na to, že při výkonu svého povolání mohou zemřít,“ uvedl Dr. Ashraf z Institutu žurnalistiky a mediálních studií Univerzity v Péšávaru, který mluvil i o úmrtích svých studentů a kolegů v průběhu dlouholetého válečného konfliktu. V kontextu rusko-ukrajinského konfliktu získala jeho slova nejen na aktuálnosti, ale i na vážnosti.
Teologická fakulta připravuje na příští týden sérii přednášek hostujících zahraničních akademiků. Dr. Ashraf přiletěl již o týden dříve, aby se zúčastnil i závěrečné konference projektu Sinofon na Filozofické fakultě UP. Stal se tak předskokanem pravidelného podzimního International teaching weeku, který na CMTF UP začne v pondělí 7. listopadu.
Renáta Sedláková, katedra komunikačních studií CMTF UP