Vědci z přírodovědecké fakulty se zapojí do monitoringu tepelných poměrů v Olomouci

Foto: archiv geoinformatiky
Úterý 25. červen 2024, 12:00 – Text: Šárka Chovancová

Monitoring tepelných poměrů a dopravy v Olomouci pomocí otevřených dat ze sítě senzorů IoT je jedním z hlavních cílů mezinárodního projektu EnCLOD (Enhancing Governance Capacities of Local Authorities Using Open Data), do kterého se zapojí Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého. Společně s firmami CityOne, CITIQ a olomouckým magistrátem vědci získaná data analyzují a navrhnou opatření, pomocí kterých bude možné v městském prostředí předcházet vzniku tepelných ostrovů a regulovat houstnoucí automobilovou dopravu. Projekt EnCLOD je financován z programu Interreg Central Europe.

Projekt EnCLOD má za cíl zlepšit správu pěti regionů ve střední Evropě prostřednictvím využívání otevřených dat a senzorových sítí IoT (Internet of Things). Projekt posiluje víceúrovňové řízení, zapojuje občanskou společnost a podporuje spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem, čímž podporuje inovace a ekonomickou prosperitu.

„Klíčem ke správným rozhodnutím při správě města jsou data a jejich správná interpretace. V rámci tohoto projektu proto ve spolupráci s partnery z komerčního sektoru vybudujeme senzorovou síť. Ta bude sbírat data o dvou významných faktorech ovlivňujících život ve městech, kterými jsou doprava a teplota. Tato data následně vyhodnotíme a vytvoříme nad nimi nástroj, který poslouží jako důležitý podklad pro rozhodování samosprávy o tom, jakými opatřeními bude na území města  předcházet vzniku nežádoucích tepelných ostrovů. V neposlední řadě budou tato data veřejně přístupná formou open dat,“ uvedl vedoucí olomouckého projektového týmu Jaroslav Burian z katedry geoinformatiky.

Zástupci přírodovědecké fakulty se společně s ostatními devíti partnery projektu poprvé setkali na konci května v italské Vicenze, kde experti společně probrali pět pilotních oblastí projektu. Mezi nimi i část, za kterou budou zodpovědní také odborníci z katedry geoinformatiky. „V prezentaci jsme představili plánované aktivity. Přírodovědecká fakulta tak díky spolupráci s dalšími partnery přispěje nejen ke zlepšení kapacity správy místních úřadů, ale zejména ke zvýšení kvality života občanů v regionech, které se do projektu zapojí,“ doplnil Jaroslav Burian z katedry geoinformatiky.

Projekt EnCLOD bude řešen ve spolupráci s dalšími devíti partnery z regionu střední Evropy, mezi které patří regionální samospráva italské provincie Vicenza, samospráva slovinského města Nova Gorica a univerzity v Benátkách, Lublani a Žilině. Do projektu se zapojí i partneři z firemního sektoru zaměřující se na práci a s datovými senzory CITIQ a CityOne a dopravní podnik města Debrecín.