Vlastivědné muzeum nedělá z milování zvířat tabu

Výstava ve Vlastivědném muzeu Olomouc.
Foto: Pavel Rozsíval
Úterý 18. duben 2017, 13:00 – Text: Martina Šaradínová

Intimním životem zvířat provádí výstava Milování v přírodě, kterou připravilo Vlastivědné muzeum v Olomouci (VMO). Jejími autory jsou zoolog Peter Adamík a entomolog Miloš Krist z Přírodovědného ústavu VMO, kteří působí i na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého.  Prostřednictvím fotografií, videí, hravých interaktivních prvků i sbírkových předmětů se návštěvníci dozvědí podrobnosti třeba o tom, jak se zvířata namlouvají nebo která ze zvířat jsou v sexu rekordmany.

V úvodní části netradiční výstavy návštěvníci nejprve dostanou odpověď na otázku, proč v přírodě existuje sex a jaké jsou jeho výhody oproti nepohlavnímu rozmnožování. Představena je zde ale i řada živočichů, kteří sex provozují jen občas, jako jsou strašilky vystavené v obřím insektáriu, nebo jej dokonce neprovozují vůbec – například mikroskopičtí vířníci.

Námluvy u zvířat a jejich párovací systémy jsou hlavním tématem druhé části expozice. Lidé si zde budou moci zbavit i některých zažitých nepravdivých mýtů. „Labutě jsou sice monogamní, ale názor, že by po smrti partnera navěky jen truchlily, je zde poopraven. Sýkory, lejsci, pěnkavy a lidé jsou sice nejčastěji sociálně monogamní, ale příležitosti k záletům hojně využívají. Samci pak nevěrné partnerky trestají sníženou péčí o potomky,“ uvedl Krist. V této sekci si budou moci návštěvníci také sestavit profil ideálního partnera, zkusit srovnat svůj výběr s tím, jak to vidí jiní lidé nebo třeba ptáci, či si jen pustit do sluchátek nejrůznější zvuky roztoužených zvířat.  V kině uvidí unikátní záběry námluv a páření některých druhů našich ptáků.

Se způsoby námluv nebo boje o přízeň samice souvisí i to, zda jsou samci větší a pestřejší než samice. Další ze součástí výstavy je proto věnována pohlavnímu dimorfismu. Následují mnohé pikantnosti související se samotnou kopulací zvířat. Někteří živočichové jsou schopni co do četnosti pohlavního styku podávat pozoruhodné výkony. „Z našich bližších příbuzných třeba alfa samec makaka to bez problémů zvládá 250krát měsíčně, o skupinovém sexu šimpanzů bonobo ani nemluvě. Posledně zmíněný druh je také pěknou ukázkou toho, že zvířatům se sex prostě líbí, a to jak samcům, tak samicím,“ uvedl Adamík.

Zajímavý je také vizuální styl výstavy. Na ten autoři vyhlásili na začátku akademického roku 2016/2017 soutěž mezi studenty katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. Autorem vítězného návrhu je turecký student Oğuz Can Yazgı, který se inspiroval novozákonním tématem Salomé s hlavou svatého Jana Křtitele. Hlavní aktéry tohoto biblického příběhu však ztvárnil v podobě páru kudlanek nábožných. Jeho poster je spolu se 13 dalšími pracemi, z nichž se vybíral vítěz soutěže, vystaven v přízemí Vlastivědného muzea.

Výstava Milování v přírodě je přístupná až do 24. září denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00.