Spoluzakladatel a výkonný ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek pronese 2. listopadu na Univerzitě Palackého výroční přednášku. Tu organizuje UP jednou ročně k poctě prvního rektora obnovené olomoucké univerzity Josefa Ludvíka Fischera. K jejímu přednesení bývá oslovena významná česká či zahraniční osobnost.
Šimon Pánek předstoupí před publikum v aule Právnické fakulty UP ve čtvrtek 2. listopadu v 18 hodin. Někdejší studentský aktivista a jedna z předních osobností sametové revoluce 1989 se v přednášce s názvem Hodnoty demokracie, svobody a lidských práv v ohrožení: Krize současného světa bude zaobírat stavem světa a demokracie. „Postupný rozpad dosavadního fungování světového řádu a nástup multipolarismu, který je teoreticky a konceptuálně vyváženější z pohledu dosavadní euro-americké dominance, ale zároveň, alespoň prozatím, přináší větší nestabilitu, méně zastání pro lidská práva a svobody jednotlivce, pro bezpečnost životů lidí v mnoha zemích a regionech. Jaké jsou příčiny geopolitických tektonických změn, ústupu demokracie a na právech a svobodách jednotlivce postavených demokratických zřízení? Jak vypadají dopady těchto změn? Jak jsme na tom nyní?“ avizuje Šimon Pánek otázky, na které chce hledat odpovědi při svém olomouckém vystoupení.
Vstup na přednášku je zdarma, doporučujeme rezervaci místa (zde). Pro ty, kteří se na do auly právnické fakulty nedostanou, bude připraven online přenos (zde).
Vzácným hostem Univerzity Palackého bude kromě Šimona Pánka i dcera J. L. Fischera, básnířka, prozaička a filoložka Sylva Fischerová.
Josef Ludvík Fischer (1894–1973), významný český filozof a sociolog, se v roce 1946 stal prvním rektorem obnovené Univerzity Palackého. V jejím čele stál tři roky, v letech 1949–1950 byl jejím prorektorem. Jako projev ocenění jeho významu se na Univerzitě Palackého od roku 1994 jednou ročně uskutečňuje přednáška, k jejímuž proslovení je pravidelně zvána významná česká či zahraniční osobnost z různých vědních oborů. Tematicky bývají tato prestižní akademická vystoupení zaměřena na zásadní badatelské problémy ve společenském kontextu. V minulosti přednášku pronesli mj. právnička a soudkyně Eliška Wagnerová, neuropatolog a publicista František Koukolík, filozof a překladatel Karel Floss, někdejší předsedkyně Akademie věd České republiky Helena Illnerová, fyzikální chemik Pavel Jungwirth či předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Přehled všech přednášejících najdete zde.