Popularizovat nově vzniklý geopark Krajina břidlice v Nízkém Jeseníku a přitáhnout pozornost veřejnosti k jeho nejen geologické rozmanitosti si kladou za úkol organizátoři výstavy propagačních panelů, které byly instalovány v areálu za přírodovědeckou fakultou. Tento geopark úzce spolupracuje s katedrou geologie na zadávání závěrečných studentských prací, řešení vědeckých otázek týkajících se jeho geologických aspektů i při popularizačních aktivitách.
„Území geoparku tvoří z větší částí spodnokarbonské usazené horniny, které se na řadě míst těžily jako pokrývačské břidlice. Nachází se tam ale také sopečná centra v okolí Bruntálu, jako je například Uhlířský vrch nebo Venušina sopka. Území je zajímavé z historického pohledu a lze tam nalézt také zajímavé rostliny a živočichy,“ uvedl Jakub Jirásek z katedry geologie, který je společně s Tomášem Lehotským ze stejné katedry členem vědecké rady geoparku.
Geopark Krajina břidlice se nachází v Nízkém Jeseníku, na území Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Rozkládá se na ploše 1 913 km2. Vizuální styl geoparku tvoří bílá a černá barva. Bílá představuje břízu, která jako první zalesňuje pohornickou krajinu, černá symbolizuje barvu břidlice.
„Mezi nejatraktivnější lokality patří Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou, důlní díla – Raabova štola v Zálužném u Vítkova a Flascharův důl u Oder nebo venkovní geologické expozice v Odrách a Vítkově,“ doplnil Jakub Jirásek.
Rada národních geoparků České republiky doporučila ministryni životního prostředí udělení statutu „národní geopark“ oblasti zvané Krajina břidlice. Slavnostní předání certifikátu Národní geopark Krajina břidlice zástupcům spolku se uskutečnilo 20. června 2022.