Vzpomínka při příležitosti nedožitých devadesátin profesora Lubomíra Kubů

Lubomír Kubů se významně podílel na znovuobnovení olomoucké právnické fakulty. Foto: Archiv PF UP
Středa 7. srpen 2019, 9:00 – Text: Petr Osina

V červenci 2019 by se dožil devadesáti let vysokoškolský pedagog profesor Lubomír Kubů, který se významně podílel na znovuobnovení olomoucké právnické fakulty a jako člen její akademické obce se dvanáct let účastnil na výuce a výzkumné činnosti.

Lubomír Kubů se narodil v létě 1929 v Bratislavě, ale jeho život byl neodmyslitelně spojen s jižní Moravou. Po druhé světové válce začal studovat práva v Brně a poté, co byla v roce 1950 tamní právnická fakulta zrušena, dokončil svá studia na pražské právnické fakultě. Po promoci se začal připravovat na soudcovskou dráhu a působil pak jako civilní soudce na jižní Moravě do konce 60. let 20. století.

V roce 1969 došlo k obnovení právnické fakulty v Brně a Lubomír Kubů se stal jedním z prvních učitelů této obnovené fakulty. Spolu s profesorem Vladimírem Kubešem začal učit jako jeho asistent teorii a filozofii práva. Docentem se stal v roce 1978 a profesorem byl jmenován v roce 1989. V 80. letech působil jako vedoucí katedry teorie státu a práva a zároveň také jako proděkan brněnské fakulty.

Po změně politického režimu a odchodu z brněnské právnické fakulty začal v roce 1991 učit teorii práva na obnovené právnické fakultě v Olomouci. Vedle toho působil v 90. letech jako advokát. Po vytvoření kateder na PF UP byl od roku 1997 prvním vedoucím katedry teorie práva a právních dějin. V druhé polovině 90. let byl předsedou akademického senátu PF UP. V roce 2003 ukončil své akademické působení a odešel do důchodu.

I v následujících letech se zajímal o dění na olomoucké fakultě, přestože mu jeho zdravotní obtíže už nedovolily Olomouc navštívit. Ti, kteří pana profesora znali, vzpomínají především na jeho toleranci, velkorysost a smysl pro humor.

Profesor Lubomír Kubů zemřel v Brně v srpnu 2018.

Petr Osina
Katedra teorie práva a právních dějin PF UP