V prostorách Filozofické fakulty Univerzity Palackého se česky začali učit lidé, kteří utekli před válkou na Ukrajině. Prvního běhu rekvalifikačního kurzu se účastní patnáct zájemců. Koná se ve spolupráci s Úřadem práce a zaměřuje se na trh práce.
V pomoci lidem, které sužuje válka na Ukrajině, se Filozofická fakulta Univerzity Palackého přednostně zaměřuje na vzdělávací, kulturní a sociální program, na mezikulturní komunikaci a na odstranění vzájemných jazykových bariér. Právě těm se aktuálně věnuje rekvalifikační kurz češtiny. Je důležitý pro získání zaměstnání a v rámci pestré nabídky pomoci Filozofické fakulty UP jednou z důležitých aktivit.
„Pilotní běh kurzu češtiny začal tento týden a účastní se ho prvních patnáct zájemců. Všichni se registrovali jako uchazeči o zaměstnání na Úřadu práce v Olomouci a zároveň projevili zájem o rekvalifikaci, tedy o Český jazyk se zaměřením na trh práce,“ uvedla Pavla Poláchová za Centrum jazykového vzdělávání FF UP. Právě to takto specifický třítýdenní kurz zdarma pro uprchlíky z Ukrajiny provozuje.
Frekventanti pilotního běhu se učí ve fakultních prostorách na třídě Svobody 26, od pondělí do pátku, vždy od 8:30 do 11:45. Na závěr kurzu mají absolvovat písemnou a ústní zkoušku. Pokud ji složí, obdrží certifikát.
„Zájemce učí naši lektoři, tedy absolventky a absolventi olomoucké bohemistiky s bohatou zkušeností s výukou cizinců. Učí například na Letní škole slovanských studií či v ročních přípravných kurzech pro následné studium na vysoké škole,“ řekla Pavla Poláchová. Zdůraznila, že kurzy jsou určené primárně ukrajinským občanům proto, aby se v nastalé situaci mohli co nejrychleji uplatnit na trhu práce v České republice, potvrdila i snahu rozšířit je do některých dalších měst Olomouckého kraje.
V základním kurzu se zájemci učí grafický systém jazyka. Naučí se porozumět jednoduchému, přehledně strukturovanému textu, porozumět jednoduchému formuláři a vyplnit ho či podat o sobě základní informace písemnou formou. Po kurzu by tak měli rozumět základním otázkám a měli by být schopni na ně v předvídatelných situacích reagovat. Frekventanti kurzu budou umět podat o sobě základní informace, také informace o všedních věcech, které se jich a jejich práce bezprostředně dotýkají.
„Už nyní mají možnost registrovat se do kurzu další zájemci, další přihlášky se na Úřadu práce přijímají do 13. dubna. Druhá skupina se pak začne učit 20. dubna. Kdyby byl větší zájem, jsme připraveni učit i více skupin najednou,“ doplnila Pavla Poláchová.
Kurzy češtiny se zaměřením na zdravotnictví
Univerzita Palackého nabízí více kurzů, které se v souvislosti s válečným stavem na Ukrajině, věnují výuce češtiny. Aktuálně přišlo s nabídkou i Centrum pro výuku cizích jazyků Lékařské fakulty UP, jenž prostřednictvím Fakultní nemocnice Olomouc a Szergeje Cápece z LF UP nabídlo kurzy češtiny pro cizince se zaměřením na zdravotnictví. Tyto kurzy povedou zkušené lektorky centra Dagmar Hrabalová a Lenka Podhorná, které vyučují mediky v anglických studijních programech, a tudíž mají s medicínskou terminologií bohaté zkušenosti. Cílem je pomoci zdravotnickým pracovníkům z řad ukrajinských uprchlíků získat obecnou, ale i profesně zaměřenou jazykovou vybavenost a pomoci jim tak rychleji se začlenit do práce ve své profesi. Vzhledem ke stále trvajícímu nedostatku personálu v českém zdravotnictví je tento postup i v zájmu českých zdravotnických zařízení. Kurzy jsou pro účastníky zdarma.