Olomouc bude ode dneška až do neděle patřit Přehlídce filmové animace a současného umění (PAF). Nejstarší tuzemský festival věnující se fenoménu animace nabídne více než osmdesát dramaturgických bloků na dvaceti místech ve městě. Stěžejní programová část bude soustředěna do Uměleckého centra Univerzity Palackého.
Patnáctý ročník přehlídky festivalu se skládá ze čtyř hlavních, tematicky profilovaných programových sekcí. „Dvě sekce jsou tradiční, Jiné vize a Aport animace, a dvě jsou kurátorsky připravené speciálně pro PAF - Proč se dívat na zvířata? a Film Labor,“ uvedl ředitel festivalu Alexandr Jančík. Jak dodal, snahou organizátorů je nabídnout příchozím „smyslově intenzivní čtyřdenní festival, zasazený do kulis zimní Olomouce.“
Diváci budou mít na výběr z více než osmdesáti programových bloků. Nepůjde jen o filmové projekce, ale i o přednášky, instalace nebo dílny a projekce pro děti.
PAF dostal letos do svého názvu podtitul Proč se dívat na zvířata?. Ve stejném duchu se nese i hlavní programová sekce. „Pohled na zvířata je přirozenou součástí nesčetného množství příběhů, filmů či uměleckých děl,“ řekl Martin Mazanec, hlavní dramaturg PAF. Titul převzali organizátoři ze stejnojmenné eseje britského publicisty a kritika umění Johna Bergera, který v textu z roku 1977 vyšel z předpokladu, že zvířata jsou součástí okruhu lidského okolí a jsou nám podle něj „podobná a zároveň nepodobná“. Tématu se budou věnovat ve svých přednáškách hosté jako například entomolog a filosof Stanislav Komárek nebo komiksový teoretik Pavel Kořínek.
Vedle projekcí klasických, kultovních i nových celovečerních snímků se zvířecí tematikou a animovaných pásem nejen pro dětské publikum se diváci dočkají i festivalové premiéry filmu Červená želva holandského režiséra Michaëla Dudoka de Wita, který film v Olomouci osobně uvede. Tento magický filmový sen o životě v ráji získal na festivalu v Cannes Zvláštní cenu poroty. Premiéra se uskuteční v Kapli Božího Těla a pro veřejnost bude film během PAFu uveden také v kině Metropol.
Premiéry a zajímavá umělecká setkání nabízí návštěvníkům festivalu i další programové sekce. Například Aport animace přibližuje aktuální podoby animace ať už v podobě prezentace autorských děl, projektů a připravovaných snímků, nebo vyvíjených počítačových her či aplikací. Publikum se tak může těšit například na animovaný snímek První sníh, slovenský seriál Vincent & Sheep nebo české počítačové hry Golem, Factorio a Hravouka.
PAF letos zasáhne mnoho míst po celém městě. Například filmová badatelka Eliška Děcká připravila pro PAF tematické site specific projekce pásem krátkých animovaných filmů na různá témata - cyklistika, móda, knihy a hospoda. Tyto projekce se budou konat na netradičních místech, jakými jsou půjčovna a opravna kol Bajkazyl, designový obchod Flop nebo studentský klub Vertigo. AniPromítačka, jak je tento program nazvaný, bude volně přístupný veřejnosti.
Podrobný program festivalu, který pořádá olomoucká kulturní platforma PAF, najdete ZDE.