Začíná mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Pořádá jej UP, hlavním tématem letošního 58. ročníku je ECHO. Motiv ozvěny podtrhuje popularizační roli festivalu, který zdůrazňuje potřebu spolupráce napříč vědními obory a během nějž rezonují vědní poznatky. Návštěvníci mohou vybírat ze tří stovek programových položek od filmových projekcí přes přednášky, workshopy, koncerty, výstavy či natáčení živých podcastů po aktivity pro školy a celé rodiny.
Odborné poroty vyberou nejlepší snímky ve třech soutěžních kategoriích – mezinárodní, česko-slovenská a soutěž krátkých filmů. Prostor dostávají prestižní televizní produkce, oscarové nominace i filmy posouvající hranice dokumentárního vyprávění. Tvůrci nejlepších snímků si odnesou trofeje v podobě krasohledu skláře Martina Hlubučka.
Letos bude ve filmových sálech uvedeno 159 filmů. Diváci uvidí nejen ty soutěžní, ale také výběr filmů z nesoutěžní sekce, zařazených do kategorií Chronos, Cha-Ching, Adaptace, Chvění, Sound Is Science, Identity, Music is Science, Talent ve vědě, Věda na ČT či 450 let UP. Věnují se tajemství přírody, vesmíru či environmentální problematice, také se dostane se na témata společenská, lidskou mysl, vnímání času nebo historickou úlohu žen ve výtvarném umění.
Na festivalu se objeví špičkoví vědci a filmoví tvůrci z celého světa
Do Olomouce přijede kosmolog a profesor astronomie na University of Arizona Chris Impey, norská režisérka Eva Charlotte Nilsen, režisérka dokumentu After Nature Esther Elmholt, americký dokumentarista, kameraman a producent Ian Cheney, filmový historik Peter Krämer, portugalská zvuková umělkyně Raquel Castro a řada dalších. Mezi českými hosty se objeví například český vědec v oboru umělé inteligence Tomáš Mikolov, odbornice na problematiku biodiverzity Barbora Chmelová, antropoložka a socioložka Marie Heřmanová, analytik zabývající se problematikou energetiky Oldřich Sklenář, socioložka zaměřující se na gender a sexualitu Lucie Jarkovská, popularizátor vědy Jan Lukačevič, zakladatelka magazínu Druhá : směna Maja Vusilovič, geolog a popularizátor Petr Brož, psycholožka a psychoterapeutka Gabriela Dymešová. Programu se zúčastní také mikrobiální fyziolog a prezident evropské federace biotechnologií Jeff Cole, který bude odpovídat na dotazy diváků po filmu Důvěrné dějiny genu.
„Těším se, že do Olomouce zavítá australská producentka a režisérka dokumentů Sonya Pemberton, která od nás na slavnostním zakončení festivalu obdrží Cenu za významný přínos popularizaci vědy. Napsala, režírovala a produkovala více než 60 hodin odvysílaných dokumentů, její filmy získaly přes 70 mezinárodních ocenění. A bylo to právě AFO, které část její tvorby ovlivnilo, když v minulosti na festivalu potkala youtubera a popularizátora vědy Dereka Mullera, se kterým později natočili světově úspěšné filmy Uranium a Vitamania. Jsem ráda, že se na AFO vrátí,“ řekla ředitelka festivalu Eva Navrátilová.
Důležitou součástí festivalu je programová sekce Industry 4Science, která připravuje tradiční Camp 4Science – networkingový a tréninkový workshop pro dokumentární filmy s vědeckou tematikou ve vývoji. Projekty zaměřené na biologii, environmentální obory, medicínu nebo technologie se letos budou díky podpoře produkční společnosti Sandbox Films ucházet o cenu za nejlepší prezentaci v hodnotě přes 500 000 Kč (25 000 USD).
Chybět nebude ani konference, na které budou přední světoví filmaři a filmařky společně s vědkyněmi a vědci prezentovat aktuální trendy ve svých oborech a sdílet své zkušenosti při honbě za poznáním. „Program konference jako každý rok nabízí pohled do zákulisí produkce vědeckých filmů, letos například vítězný film ceny Emmy Porozumění a také setkání s vědeckými influencery. Diváci se mohou těšit i na nejnovější trendy VR technologií a poznat, jaké to je natáčet virtuální realitu pod vodou,“ upřesnila vedoucí sekce Industry 4Science Ivana Formanová.
AFO si připomene významná výročí Univerzity Palackého i České televize
Hned dvě výročí si v rámci festivalu AFO připomenou jeho návštěvníci. Olomoucká univerzita slaví 450 let od svého vzniku. V rámci programu jsou připraveny tři diskusní panely (Univerzita a její město, Univerzita a její studenti, Univerzita a její vyučující) a také LARP: Olomouc: 1642 v prostorách Vojenského správního archivu Armády ČR.
„Univerzita Palackého je opravdu hrdá na to, že díky festivalu AFO se Olomouc každoročně na několik dní stává hlavním světovým městem popularizace vědy. Dokládá to nejen stále rostoucí zájem prestižních filmařů a produkcí, ale i příběhy filmů, které vznikly právě díky setkání na půdě olomouckého festivalu. Za posledních patnáct let vyrostlo AFO z původně studentské přehlídky v profesionálně připravený a perfektně organizovaný moderní festival, který dbá i na trendy udržitelnosti a vlídnosti ke všem návštěvnickým skupinám. Cenná je i celoroční činnost týmu, jeho intenzivní edukativní práce, filmový klub, rozvoj platformy AFO a další způsoby popularizace vědy,“ sdělila Andrea Hanáčková, prorektorka pro komunikaci a studentské záležitosti UP.
Nejen studentům univerzity a podpoře rozvoje talentu se bude věnovat i sekce Talent ve vědě, která si bude klást například otázku: „Umí česká věda poznat a udržet talent?“ Přinese pestrou nabídku projekcí a workshopů – své projekty představí například stipendisté Nadačního fondu UP a také se bude probírat vědecká start-upová scéna a propojení světa vědy a byznysu.
Mezi letošní novinky patří sekce o popularizaci vědy v České televizi, která letos slaví 70 let od svého vzniku. Jednou z hlavních tváří vědy na ČT je Daniel Stach, jenž se letos na AFO vrací, a to hned se dvěma přednáškami, které odhalí zákulisí jeho práce. „S přednáškami ho dále doplní Milan Kruml a Jakub Adamus s Jakubem Hoškem, se kterými se vrátíme trochu do historie – do archivů Československé televize a jejího přístupu k vědě. Samozřejmě se ale nebude pouze povídat. Připravili jsme tematicky různorodé projekce filmů a dokumentárních cyklů, které ukazují pestrost dokumentárních formátů ČT. Věnovat se budeme například tabuizaci pohledu na sexualitu v Československu či lidem, kteří hledají sílu k dalšímu žití s nevyléčitelnou nemocí ALS. Dojde i na umění, ekologické a klimatické otázky či experimentální archeologii,“ přiblížil vedoucí programu Ondřej Kazík.
Festival se koná paralelně na několika místech ve městě
Centrem festivalu je Umělecké centrum UP – Konvikt. Organizátoři využívají infrastruktury univerzity i partnerských institucí, které jsou klíčovými hráči v oblasti nejen regionální kultury. Patří mezi ně kino Metropol, science centrum Pevnost poznání, Muzeum moderního umění Olomouc, Vlastivědné muzeum, Kryt civilní ochrany nebo Divadlo na cucky.
Festival Academia Film Olomouc (AFO) pořádá Univerzita Palackého v Olomouci každoročně již od roku 1966. Festival pravidelně představuje ty nejlepší současné vědecké snímky prestižních světových produkcí, které osobně uvádějí renomované ikony české i zahraniční vědy či zástupci filmového a televizního průmyslu. Cílem AFO je bourat předsudky a stereotypy o „nudných“ vzdělávacích filmech, stejně tak o přírodních, humanitních a společenských vědách. Hybnou organizační silou festivalu jsou především současní i bývalí studenti univerzity. Podle počtu akreditovaných diváků se jedná o jeden z nejnavštěvovanějších filmových festivalů v ČR.