Možnost prohlídky mnohdy běžně nepřístupných míst, komentované procházky, koncerty, výstavy, knižní trhy nebo street art, to vše nabízejí v tomto týdnu olomoucké Dny evropského dědictví. Jako tradičně se na programu podílí i Univerzita Palackého, která vedle absolventů přijíždějících na sobotní Absolventský den láká do svých prostor i další návštěvníky.
Zájemci budou moci během soboty a neděle zavítat například do ústřední univerzitní knihovny ve Zbrojnici. „Po oba dny od 9:00 do 16:00 hodin si budou moci individuálně projít prostory knihovny, u hlavního výpůjčního pultu si prohlédnout a prolistovat vzácné tisky z 16.–19. století anebo se podívat na nejzajímavější knihy z fondu Knihovny UP. Z našich fondů jsem také vybrali knihy, které napsal František Palacký, jehož jméno nese naše alma mater, která letos slaví 450 let od založení,“ pozvala Zuzana Svobodová z Knihovny UP.
K vidění bude také výstava Právo a my s fotografiemi Jindřicha Štreita, výstava Okamžiky studentky Filozofické fakulty UP Hany Kořánové nebo tzv. site-specific projekt slovenského vizuálního umělce Jara Vargy s názvem Návrat do Nového světa umístěný na oknech knihovny.
Program Absolventského dne UP, který proběhne v sobotu 9. září, je k dispozici zde.
Během soboty budou přístupné i terasy přírodovědecké fakulty s výhledem na Olomouc nebo Teoretické ústavy lékařské fakulty, kde bude mimo jiné možné v době od 10 do 14 hodin navštívit anatomické muzeum nebo si prohlédnout výstavu věnovanou budovám fakulty.
Na neděli pak členové spolku Studium Artium připravili komentované prohlídky budov filozofické fakulty a přilehlých parkánových zahrad v Křížkovského ulici a bývalého jezuitského konviktu v Univerzitní ulici. Začátky prohlídek jsou v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin. Více ve facebookových událostech zde a zde.
Po celý víkend láká na vstupné zdarma do expozice Do historie! Pevnost poznání, interaktivní muzeum vědy v areálu Korunní pevnůstky. Návštěvu popularizačního centra by si neměli nechat ujít také fanoušci houbaření, koná se tu akce Houby v Pevnosti s řadou workshopů, přednášek či mykologickou poradnou. Více o akci zde.
Otevřený bude také někdejší univerzitní kostel Panny Marie Sněžné, v němž je k vidění relikviář sv. Pavlíny, patronky města Olomouce, spolu s doprovodnou panelovou výstavou, na níž se podílela Jitka Jonová z cyrilometodějské teologické fakulty. Během víkendových Dnů otevřených památek bude možné zavítat i do většiny kostelů a kaplí v centru města včetně nedávno zrekonstruovaného Červeného kostela, který je součástí Vědecké knihovny Olomouc. Návštěvníky přivítá také radnice, Arcibiskupský palác, Muzeum umění, Institut Paměti národa v krytu civilní obrany v Bezručových sadech, vozovna Dopravního podniku města Olomouce nebo bývalé vojenské pevnosti na okraji města.
Olomoucké Dny evropského dědictví se nicméně neomezují pouze na víkend a otevřené památky, nejrůznější události nabízejí po celý týden. Vrcholem kulturního programu bude páteční open air koncert Moravské filharmonie a Moravského divadla Dialog v melodiích. Uskuteční se také knižní trhy nebo festival Oživ centrum, zájemci mohou také během týdne vyrazit například na komentované prohlídky po vojenských památkách. Součástí programu je i Street Art Festival, pod jehož hlavičkou bude od 7. září v galerii G21 na Dolním náměstí k vidění výstava Palackého všednosti, uskuteční se také komentované procházky po street artu ve městě a především vzniknou nové muralové malby – mimo jiné na koleji J. L. Fischera v univerzitním areálu na Envelopě.
Kompletní program Dnů evropského dědictví s podrobnostmi je k dispozici na ded.olomouc.eu.