Třiadvacet večerů, které přinesou šest nově nastudovaných celovečerních programů s vynikajícími českými i zahraničními sólisty a činoherci. Takové budou Olomoucké barokní slavnosti, jejichž pátý ročník ode dneška až do 30. července nabídne znamenité zážitky. Barokní kulisu poskytne Umělecké centrum Univerzity Palackého.
Dramaturgie letošních slavností se z jedné části skládá z původních barokních serenád, druhý díl pak tvoří neobarokní opery, které vznikají na historická libreta, jejichž původní hudba se nedochovala. Všechny partitury bude interpretovat soubor Ensemble Damian.
„Nastudovali jsme například dvě serenády, které pocházejí ze sbírky jaroměřického hraběte Questenberga. Opera Il Natal di Giove jeho kancelisty Karla Müllera bude dokonce znít v novodobé světové premiéře,“ řekl Tomáš Hanzlík z katedry hudební výchovy pedagogické fakulty a zároveň i umělecký vedoucí Ensemble Damian. Potvrdil přitom, že i letošní ročník slavností bude tři dny patřit jeho neobarokní opeře Endymio, kterou v druhé části večera doplní Yta innocens. Obě opery komponoval Tomáš Hanzlík na barokní libreta nalezená v kroměřížském zámku. Z kroměřížského archivu pak pochází i libreto opery Coronide, o jejíž znovuvzkříšení se postaral olomoucký skladatel Vít Zouhar, člen katedry hudební výchovy pedagogické fakulty a prorektor Univerzity Palackého. Slavnosti dnes ve 20 hodin zahájí neobarokní opera Lacrimae Alexandri magni v režii a hudebním nastudování Tomáše Hanzlíka.
Na produkcích Olomouckých barokních slavností se letos vystřídá přes 70 profesionálních hráčů na historické nástroje. O plynulé výměny scén unikátní repliky barokního divadla bude každý večer pečovat pětice mašinistů. Představení doplní výstava historických opon českých divadelních spolků či komentované prohlídky neobarokní Sarkanderovy kaple a barokního kostela sv. Michala s výstupem na věž.
Více o programu ZDE.