Vzájemná spolupráce mezi Statutárním městem Olomouc a Univerzitou Palackého je v současnosti přínosem pro zdejší obyvatele a i v budoucnu by z ní měli profitovat zejména lidé žijící ve městě a potažmo i na území širší olomoucké aglomerace. Shodli se na tom zástupci vedení univerzity a města na pravidelném pracovním setkání, které proběhlo ve freskovém sále Rektorátu UP.
Styčnými plochami zůstávají služby pro komunitu, podpora vzdělávání a osvěty pro místní obyvatele, studenty i úředníky, spolupráce na výzkumných projektech zaměřených na řešení místních problémů, spolupořádání kulturních a sportovních akcí ve městě a úzká kooperace v řadě dalších oblastí.
„Letošní rok byl do velké míry ovlivněný oslavami univerzitního výročí, na kterých se ukázalo, že umíme sladit naše aktivity a využít tuto synergii ve prospěch obou institucí. Dnes jsme otevřeli řadu témat, v rámci kterých můžeme spolupráci ještě prohloubit. Nevynechali jsme ani parkovací politiku a další důležitá témata. Jsem přesvědčený, že univerzita má městu co nabídnout, a mám radost, že vedení města má o další společné projekty zájem,“ zhodnotil Michal Malacka, prorektor pro strategii a vnější vztahy UP.
„Řešíme konkrétní projekty a dávno nestavíme na obecných deklaracích. Ukazuje se to dlouhodobě, nejen v letošním roce, kdy město žilo oslavami univerzitního jubilea. To, že se posouváme v nastavené spolupráci stále dopředu, je ve městě nejen vidět, ale podle ohlasů to oceňuje veřejnost i zainteresované subjekty,“ uvedl s přesvědčením olomoucký primátor Miroslav Žbánek. „Značku univerzitního města tak vzájemnou synergií dokážeme naplňovat třeba v tématech, jako je dobrovolnictví, životní prostředí, vzdělávání, participace, nebo samozřejmě také při řešení komunálních problémů. A naše budoucí kroky jsme si nastavili právě při dnešním dalším společném setkání,“ doplnil primátor.
Poslední společné jednání vedení města a univerzity se uskutečnilo letos v lednu na olomoucké radnici, aktuální prosincové jednání hostila na oplátku univerzita. Zástupci obou institucí se shodli na tom, že se v mnoha oblastech už podařilo dosáhnout konkrétních výsledků. K příkladům dobré praxe patří například vzájemná koordinace aktivit v oblasti dobrovolnictví, spolupořádání vzdělávacích i kulturních akcí nebo spolupráce v oblasti udržitelného rozvoje na místní a regionální úrovni. Ve všech těchto společných aktivitách chce město i univerzita také pokračovat a dále je rozvíjet.