Proč lidé věří konspiračním teoriím? Touto otázkou se zabývají výzkumníci z Cyrilometodějské teologické fakulty UP v rámci projektu Zprostředkovaná společnost, který reflektuje prudký rozvoj technologií a jejich vliv na každodenní život. Na čtyřletém projektu Psychologického ústavu Akademie věd ČR se podílejí i odborníci z Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického v Brně.
Řešitelé projektu Zprostředkovaná společnost (anglicky Mediated Society, zkráceně MediS:On) chtějí prohloubit porozumění procesům, které souvisejí s prací s informacemi na individuální, sociální a societální úrovni, a to z pohledu společenskovědních a humanitních oborů, jako je psychologie, politologie, pedagogika nebo teologie, a ve spolupráci s počítačovými vědami.
Východiskem je poznání, že psychické procesy člověka jsou od narození řízeny a utvářeny v interakci s druhými lidmi, kteří zprostředkovávají svět a společnost. Stále více se ale součástí života stávají interakce v digitálním prostředí. Odborníci se tak mimo jiné zaměří na zkoumání dopadů umělé inteligence a změny v kognitivních, sociálních či afektivních kompetencích jedinců a skupin, které mohou z pohodlně dostupných interakcí s automatizovanými systémy plynout.
Výzkumníci z Institutu sociálního zdraví (OUSHI) CMTF UP se v rámci jednoho z výzkumných záměrů projektu soustředí na zkoumání konspiračních teorií v kontextu religiozity a spirituality. „Cílem je získat hlubší pochopení dynamiky veřejného diskurzu a identifikovat faktory přispívající k víře v konspirační teorie. Plánujeme využít kombinaci výzkumu kvantitativního, tedy dotazníkového šetření, a kvalitativního, tedy rozhovorů, včetně využití metod, jako je textová analýza mediálního prostoru. Výstupem budou články v impaktovaných časopisech,“ uvedl vedoucí OUSHI a výzkumného záměru Peter Tavel.
„Výzkumný záměr navazuje na naši dlouhodobou aktivitu v této oblasti. V době pandemie covidu-19 jsme uskutečnili několik sběrů dat, které postupně vyhodnocujeme a závěry publikujeme. Zabýváme se ale nejen konspiracemi, které se zaměřují na očkování a původ viru, ale také na další aktuální témata, jako jsou moderní technologie nebo politické narativy týkající se války na Ukrajině,“ dodal.
Kromě Petera Tavela je klíčovou osobou výzkumu Radka Žídková, vedoucí laboratoře OUSHI, zapojeni jsou také juniorní výzkumní pracovníci institutu a studenti doktorského programu Sociální a spirituální determinanty zdraví. Z celkového rozpočtu projektu 150 milionů činí podíl CMTF UP 20 milionů korun.
Projekt Zprostředkovaná společnost (MediS:On) je financovaný z Operačního programu Jan Amos Komenský v rámci výzvy Společenské a humanitní vědy: člověk a lidstvo v globálních výzvách současnosti. Hlavní řešitelkou projektu je sociální psycholožka Iva Poláčková Šolcová z Psychologického ústavu Akademie věd ČR, vedle jejího pracoviště se jako partneři na výzkumných aktivitách podílejí odborníci z Fakulty sociálních studií, Filozofické fakulty a CEITEC Masarykovy univerzity, Cyrilometodějské teologické fakulty UP a Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Výzkum bude probíhat do konce roku 2028.